Novinky
Novinky
Učenie počas vychádzky – DOMÁCE ZVIERATÁ
Počas vychádzky sa deti z našej materskej školy venovali téme domácich zvierat. Učenie sme preniesli do vonkajšieho prostredia, kde mali deti možnosť pozorovať zvieratá priamo v ich prirodzenom prostredí a získavať nové poznatky prostredníctvom vlastnej skúsenosti.
Veľkým zážitkom bolo stretnutie so sliepkami a psom. Deti si všímali ich vzhľad, rozprávali sa o tom, ako sa o zvieratá staráme, čím sa živia a aký význam majú pre človeka. Najväčšiu radosť však mali z možnosti sliepky aj nakŕmiť, čo pre mnohé z nich bolo úplne novou skúsenosťou.
Počas návštevy obdivovali aj množstvo krásnych kvetov v záhrade. Využili sme túto príležitosť na zopakovanie názvov farieb, ktoré deti pohotovo pomenovávali pri pozorovaní farebných kvetov. Učenie sa tak prirodzene prepojilo s pobytom na čerstvom vzduchu a objavovaním okolitého sveta.
Touto cestou by sme sa chceli srdečne poďakovať tete Ivetke a jej manželovi za milé prijatie, ochotu a čas, ktorý nám venovali. Vďaka nim sa deti mohli dozvedieť veľa zaujímavostí o chove domácich zvierat, pozorovať krásu prírody zblízka a zažiť nezabudnuteľné dopoludnie plné objavovania, učenia a radosti.
Deň detí v MŠ
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sme pre naše deti pripravili deň plný zábavy, radosti a nezabudnuteľných zážitkov. Už od rána panovala v materskej škole veselá nálada a na detských tvárach nechýbali úsmevy.
Najväčšiu radosť deťom priniesli skákacie hrady, na ktorých sa mohli dosýta vyšantiť a užiť si pohyb so svojimi kamarátmi. Veľkým zážitkom bola aj bublinková šou, ktorá vytvorila čarovnú atmosféru a potešila všetky deti. Počas dopoludnia si deti pochutnali na osviežujúcej zmrzline a sladkom melóne, ktoré boli príjemným spestrením dňa.
Celé podujatie sa nieslo v duchu dobrej nálady, smiechu a spoločných zážitkov. Na záver boli všetky deti odmenené medailami a kupónmi ako poďakovanie za ich nadšenie a aktívnu účasť. Odmenou nám boli ich rozžiarené oči a úprimná radosť.
Veríme, že si deti tento výnimočný deň naplno užili a odnášajú si z neho množstvo krásnych spomienok.




Naši speváci v Krupine
S veľkou radosťou sa delíme o krásny úspech našich detí. Adelka Dvorská a Matúško Mažgút reprezentovali našu materskú školu na 46. ročníku speváckej súťaže Spievanky pod Vartovkou, ktorá patrí medzi obľúbené podujatia zamerané na prezentáciu detského folklóru a ľudovej piesne.
Obaja naši speváčikovia predviedli krásne výkony, s odvahou vystúpili pred publikom a svojím spevom potešili všetkých prítomných. Sme na nich veľmi hrdí, pretože dôstojne reprezentovali nielen seba, ale aj našu materskú školu.
Adelke a Matúškovi ďakujeme za ich usilovnosť, odvahu a radosť zo spevu. Poďakovanie patrí aj rodičom za podporu a pomoc pri príprave na súťaž.
Prajeme našim malým talentom ešte veľa krásnych hudobných zážitkov a úspechov!



Staráme sa o naše kamarátky
V našich triedach majú deti krásnu a zodpovednú úlohu – každý týždeň sa starajú o izbové rastlinky. Pravidelne ich polievajú, čistia im listy od prachu a učia sa, čo jednotlivé kvietky potrebujú, aby boli zdravé a krásne. Deti už poznajú názvy viacerých rastlín a vedia, ako sa o ne správne starať.
Dnešný deň nám priniesol veľkú radosť. Na jednom z našich kvietkov sa objavil nový výhonok! Deti si ho hneď všimli a s nadšením pozorovali, ako príroda dokáže vytvoriť nový život. Tento malý zázrak je pre nás odmenou za pravidelnú starostlivosť a trpezlivosť.
Sme veľmi hrdí na našich malých záhradníkov, ktorí sa o rastlinky starajú s láskou, zodpovednosťou a veľkým záujmom.




Zdravá desiata z našej záhradky
Dnešná desiata v materskej škole bola o niečo výnimočnejšia. Deti si mohli pochutnať na čerstvom baby špenáte a chrumkavých reďkovkách, ktoré s láskou dopestovali žiaci základnej školy na vlastnom školskom políčku.
Táto milá spolupráca priniesla deťom nielen zdravé a chutné občerstvenie, ale aj možnosť spoznať, odkiaľ pochádzajú potraviny a koľko starostlivosti si vyžaduje pestovanie rastlín. Deti mali veľkú radosť z ochutnávky čerstvej úrody a so záujmom si prezreli vypestovanú zeleninu.
Sme veľmi radi, že môžeme u detí podporovať zdravý životný štýl, pozitívny vzťah k prírode a úctu k práci druhých. Ďakujeme žiakom základnej školy za ich snahu a krásnu úrodu, o ktorú sa podelili aj s našimi škôlkarmi.





Domáce a exotické zvieratá v MŠ
V našej materskej škole sme prežili deň plný prekvapení, objavovania a nevšedných zážitkov. Keďže sme sa počas posledných dvoch týždňov venovali téme „Domáce a exotické zvieratá“, veľmi nás potešila návšteva mamičky našej Klaudiky, ktorá deťom priniesla ukázať rôzne zvieratká z blízka. Už pri príchode bolo vidieť veľké nadšenie a zvedavosť v detských očkách.
Deti mali možnosť zblízka spoznať hada, agamu, tarantulu, korytnačku, šváby, ale aj milé mačky a psíkov. Pre mnohé deti to bolo vôbec prvé stretnutie s takýmito netradičnými zvieratkami. Niektoré deti sa najskôr trošku báli, no napokon zvíťazila zvedavosť a obdiv.
Počas zaujímavej prezentácie sa deti dozvedeli veľa nových informácií o živote zvierat, ich potrave, prostredí aj o tom, ako sa o ne správne starať. Veľkým zážitkom bolo, že si mohli niektoré zvieratká aj opatrne pohladkať alebo podržať. Celé dopoludnie sa nieslo v príjemnej atmosfére plnej otázok, smiechu a nových objavov. Takéto zážitkové učenie je pre deti veľmi cenné, pretože im pomáha budovať pozitívny vzťah k prírode, zvieratám a učí ich rešpektu ku všetkým živým tvorom.
Zo srdca ďakujeme p. Filipovej za krásnu návštevu, milý prístup a čas, ktorý venovala našim deťom. Vďaka nej sme spoločne zažili deň, na ktorý budeme ešte dlho spomínať.


EKODEŇ
Dňa 27. mája 2026 sa deti z našej materskej školy zúčastnili krásneho podujatia Ekodeň – Zeleň a ochrana prírody. Deti mali možnosť spoznávať prírodu hravou a zážitkovou formou prostredníctvom zaujímavých aktivít a stanovíšť s environmentálnou tematikou.
Naše deti sa do všetkých aktivít zapájali s veľkým nadšením a zvedavosťou. S úsmevom skúmali jednotlivé stanovištia, kládli otázky a získavali nové poznatky, ktoré im pomáhajú budovať pozitívny vzťah k prírode už od útleho veku.
Veľkým obohatením programu bolo vystúpenie našich predškolákov, ktorí sa predstavili s veselým ľudovým programom. Svojím spevom, tancom a krásnymi krojmi potešili všetkých prítomných a zožali veľký potlesk.
Deti si z podujatia odniesli množstvo nových poznatkov, zážitkov a pekných spomienok. Ďakujeme organizátorom za milé pozvanie a príjemne strávený deň plný zelene, tradícií a dobrej nálady.


Deň matiek v MŠ
Dnešný deň bol v našej materskej škole výnimočný, slávnostný a plný krásnych emócií. Detičky z tried Mravčekov a Včielok si pri príležitosti Dňa matiek pripravili nádherné vystúpenie, ktorým chceli potešiť svoje mamičky, babičky a všetkých blízkych.
Program bol plný milých básničiek, veselých pesničiek, tanca a úprimných detských úsmevov. Naše šikovné deti vystupovali s veľkou radosťou a nadšením, za čo si vyslúžili obrovský potlesk a nejednu dojímavú chvíľu. Atmosféra bola krásna a srdečná – presne taká, akú si tento sviatok zaslúži.
Deti z triedy Včielok sa zároveň predstavili v nových ľudových krojoch. Detičky boli v krojoch nádherné a s hrdosťou ukázali krásu našich tradícií.
Ďakujeme všetkým, ktorí s nami prežili toto krásne popoludnie plné lásky, radosti a úsmevov.
Milé mamičky, prajeme Vám ku Dňu matiek veľa zdravia, šťastia, lásky a každý deň dôvod na úsmev.
Moja obec- Včielky u pána starostu
V rámci tematického celku „Moja vlasť“ navštívili deti z triedy Včielok pána starostu a pracovníčky obecného úradu. Cieľom návštevy bolo priblížiť deťom miesto, kde žijú, spoznať prácu obecného úradu a zároveň si uvedomiť význam našich tradícií, kultúry a spolupatričnosti k svojej obci a vlasti.
Deti si pre pána starostu pripravili milé kultúrne vystúpenie. S veľkou radosťou a nadšením predniesli básničky, zaspievali veselé piesne a predstavili aj krátke ľudové pásmo, ktorým potešili všetkých prítomných. Atmosféra bola veľmi príjemná a úsmevy na tvárach detí i zamestnancov úradu prezrádzali, že spoločné stretnutie bolo plné radosti a dobrej nálady.
Na záver deti poďakovali za milé prijatie a pánovi starostovi i pracovníčkam obecného úradu odovzdali vlastnoručne vyrobené darčeky ako spomienku na toto príjemné stretnutie.
Ďakujeme pánovi starostovi a všetkým pracovníčkam obecného úradu za srdečné privítanie, milý prístup a čas, ktorý venovali našim deťom.




Zážitkové učenie - DOMINANTY OBCE A ĽUDOVÁ IZBA, DUŠEVNÉ ZDRAVIE
S deťmi sme sa vybrali na vychádzku po našej obci, počas ktorej sme spoznávali jej významné miesta a dominanty. Deti pozorovali budovy, rozprávali sme sa o ich význame a o tom, na čo jednotlivé miesta slúžia.
Navštívili sme kaštieľ, zdravotné stredisko, kostol, dom dôchodcov, našu školu a nazreli sme aj do ľudovej izby v našej obci. Deti si tak mohli priblížiť život našich predkov, spoznať tradičné predmety a nahliadnuť do minulosti.
Po návšteve ľudovej izby sme sa presunuli do areálu bývalej materskej školy, kde si deti s radosťou zašportovali a užili pohybové aktivity na ihrisku. Keďže na škole prebieha aj Deň duševného zdravia, pripomenuli sme si, že pobyt na čerstvom vzduchu, pohyb a spoločné zážitky majú pozitívny vplyv na našu pohodu a zdravie.
Vychádzka bola pre deti príjemným spojením pohybu, poznávania a zážitkového učenia priamo v reálnom prostredí.
Ujo poľovník nás učí
Do našej školy zavítal poľovník, ktorý si pre deti pripravil veľmi zaujímavú a pútavú besedu o prírode a lesnom živote. Deti sa dozvedeli množstvo nových informácií o zvieratkách, ich zvykoch a starostlivosti o les.
Veľkým zážitkom bolo, keď poľovník napodobňoval rôzne zvuky zvierat – deti so záujmom hádali, komu patria, a neraz sa ozýval aj veselý smiech. Súčasťou stretnutia boli aj knihy s krásnymi ilustráciami a preparáty zvierat, ktoré si deti mohli zblízka prezrieť.
Beseda bola pre všetkých veľkým zážitkom a deti odchádzali plné nových poznatkov i nadšenia. Ďakujeme za milú návštevu a tešíme sa na ďalšie zaujímavé stretnutia!



Stavanie mája
Posledný aprílový podvečer sa v našej obci niesol v znamení ožívania starých zvykov. V obci vyrástol vysoký a pestrofarebný máj, o ktorého slávnostné vztýčenie sa postarali nielen zruční chlapi, ale svojím talentom aj najmladší obyvatelia z našej materskej školy.
Program podujatia otvorili deti z materskej školy a folklórny súbor „ Hrozienka“ ktoré pod vedením svojich pani učiteliek pripravili dojímavé folklórne pásmo. Námestím sa niesol detský smiech, prekáračky a známe ľudové piesne, ktoré sprevádzali tance v kruhu. Dievčatá v modrých sukničkách s kvetovanými čelenkami a chlapci v ladiacich vestičkách pripomenuli všetkým prítomným, aká dôležitá je krása slovenského folklóru.
Ešte predtým, než sa kmeň stromu zdvihol k oblohe, dostali deti dôležitú úlohu. S nadšením priväzovali farebné stuhy na vrcholovú časť mája, pričom každá stužka symbolizovala jedno prianie pre úspešný a zdravý rok v našej obci.
Pre prítomných rodičov, starých rodičov bolo vystúpenie ich ratolestí tým najkrajším bodom programu. Odmenou pre malých účinkujúcich bol nielen neutíchajúci potlesk prítomných, ale aj sladké pohostenie, ktoré na záver sľúbil pán starosta.
Bol to nezabudnuteľný podvečer, ktorý nám opäť pripomenul, že naše tradície sú v rukách tej najlepšej generácie.



Sievanky pod Vartovkou





























