Školská knižnica – priestor pre zábavné a aktívne učenie
Október je každoročne mesiacom školských knižníc. Jeho hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu. Školská knižnica je príjemným miestom na posedenie, relax, ale i poučenie. Aktivity, ktoré naša knižnica organizuje, sú pre žiakov veľkým obohatením a príjemne stráveným časom.
Prváci si vysvetlili rozdiel medzi kníhkupectvom a knižnicou, oboznámili sa s pravidlami školskej knižnice a prečítali si rozprávku O červanej čiapočke.
Druháci si pripomenuli pravidlá správania sa v knižnici. Ukázali si praktické použitie abecedy pri abecednom usporiadaní kníh a požičali si knižku od J.C.Hronského- Budkáčik a Dubkáčik.
Tretiaci si v knižnici prečítali príbeh o čitateľke Matilde – Malá veľká čitateľka. Vysvetlili si dôležitosť čítania kníh, správanie sa v školskej knižnici a zopakovali si pravidlá požičiavania kníh.
Štvrtáci sa zamysleli nad ľudovými múdrosťami. Rozpletali popletené príslovia a spoločne si vysvetľovali ich význam.
Žiaci špeciálnej triedy rozoberali mimočítankový príbeh o Líške Snehulke, prostredníctvom ktorého sa preniesli do Arktídy. Uvedomili si , že pravidelným čítaním a návštevou knižnice, sa môžu preniesť na rôzne zaujímavé miesta a prežiť tak príbehy rôznych postáv.
Žiaci 5. ročníka si pripravili projekt, ktorý sme nazvali „CESTA KNIHY“ , cez ktorý sa dozvedeli o tom, ako vlastne vzniká taká kniha, kto všetko sa podieľa na tom, aby sme si ju po jej vydaní mohli prečítať, zrelaxovať pri nej, niečo nové sa naučiť.... Okrem iného zistili, že vydať knihu nie je také jednoduché, ako sa zdá.
„Čítanie dáva našej fantázii kríkla“ , tak takto nazvali svoj projekt žiaci 6. ročníka - každí z nás o niečom sníva, po niečom túži- POZOR!!- stále sme pri knihách!!! Šiestaci tentokrát upriamili svoju pozornosť na ĽUDOVÚ SLOVESNOSŤ.
Dnešné deti vyrastajú v modernej dobe a mnohé príslovia, porekadlá či pranostiky im už nič nehovoria, hoci, ich častokrát počúvajú z úst svojich učiteľov, rodičov, starých rodičov, nič si z nich ZIAĽ neberú.......ale MALI BY !!!!, pretože v sebe každá jedna z týchto múdrostí má pre nás VEĽA, VEĽA ponaučení...
Žiaci 7. ročníka sa pokúsili cez literárny smer „ROMANTIZMUS“, preniesť do obdobia, ktoré sa v našom národe nieslo v duchu boja za národné a sociálne práva ľudí, zdôrazňujúc, že všetci sme si rovní a každí má právo byť slobodní....
Žiaci 8. ročníka spracovali zdanlivo jednoduchú na pohľad, no čo sa týka kreativity a spracovania, nie až tak jednoduchú tému. Vyrábali netradičné obálky na knihu, ktorú si vybrali na čítanie. Vyhľadávali zaujímavé citáty či výroky o knihách, ktoré následne vysvetľovali a diskutovali o nich....
Žiaci 9. ročníka spracovali projekt „STAROBA RADÍ“- cez epigramy a epitafy sa deviataci presvedčili o tom, že múdrosti starších ľudí majú istú myšlienku a mali by dať na ich rady...
„ Neoddaj sa smútku, vieš, kde je raj Boží?- v každom tvojom skutku“