Žuvací tabak
O žuvacom tabaku- info pre rodičov
Medzi mladistvými sa začína objavovať žuvací tabak. Spôsobuje závislosť
So žuvacím tabakom začínajú už 11-ročné deti.
Žuvací tabak sú vlastne malé vrecúška zvyčajne bielej farby vo veľkosti 1cm x1,5 cm.
Má rôzne ovocné príchute alebo vonia mentolovo, takže sa nedá odhaliť pomocou zápachu ako cigarety. Deti ho môžu užiť kdekoľvek a kedykoľvek, takže okolie si to ani nevšimne.
Nikotín sa pri žuvaní tabaku nedostáva do dýchacích orgánov, v dôsledku čoho síce nehrozí rakovina pľúc, ale žuvanie tabaku môže spôsobiť rakovinu iných orgánov: pankreasu, ústnej dutiny, hrtana, srdcovo cievne ochorenia, ale aj celkový kolaps mladého organizmu.
Zo začiatku po jeho užití sa uvoľňuje napätie a stres, ale potom môže nastúpiť bolesť hlavy a nevoľnosť až zvracanie.
Pre mladistvých môže byť tento výrobok, prvou voľbou a vstupnou bránou do sveta drog.
-
Klasický žuvací tabak – obsahuje tabakové listy, vkladá sa do úst a vypľúva.
-
Snus (orálny tabak) – tabakový prášok vo vrecúškach, ktorý sa vkladá medzi ďasno a hornú alebo dolnú peru, často sa distribuuje pod názvom „žuvací tabak v balíčkoch“. V rámci EÚ je predaj snusu zakázaný.
-
Nikotínové vrecko – neobsahuje nijaký tabak, iba extrahovaný nikotín v rôznych koncentráciách. Nesmrdí, naopak, vonia, nefarbí zuby. Spôsobuje však rovnakú závislosť od nikotínu ako cigareta, elektronická cigareta, IQOS, žuvací tabak alebo snus. Predáva sa v atraktívnych obaloch a s rôznorodými príchuťami a je trojnásobne škodlivejší ako samotná cigareta.
Jedno vrecúško pritom obsahuje zhruba päťnásobne viac nikotínu ako bežná cigareta.
Venujte prosím aj doma pozornosť tomuto nezanedbateľnému problému. „Ukazovateľ sú žlté zuby, ktoré vznikajú neskôr, potom to môže byť búšenie srdca , nevoľnosť až zvracanie alebo úzkostné stavy.
Škola realizuje preventívne aktivity aj v spolupráci s CPPPaP vo Zvolene a RUVZ vo Zvolene upozorňujeme na nebezpečenstvo cigariet ako aj žuvacieho tabaku celoročne ,ale Vy ako rodičia máte prvotné miesto v prevencii, komunikácii a zvýšenej pozornosti .
Zdroj : internet
PhDr. Natália Habánová – koordinátor prevencie
-