Prevencia
Tik tok
Rodičia, čo viete o aplikácii TikTok?
Veľká časť detí a tínedžerov z nášho okolia sú aktívnymi užívateľmi TikToku. Ak patrí medzi nich aj Vaše dieťa, prečítajte si o nej viac.
Je to čínska mobilná aplikácia a s viac ako 800 miliónmi užívateľov po celom svete je šiestou najpopulárnejšou sociálnou sieťou celkovo. V počte stiahnutí, takmer dve miliardy, je najsťahovanejšou aplikáciou, ktorá je dostupná vo viac ako 150 krajinách sveta, vrátane Slovenskej republiky. Jej hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia, prevažne do 20 rokov, pričom silné zastúpenie majú aj mladiství do 15 rokov.
O čo v nej ide?
Tik Tok umožňuje zdieľanie videí v rozsahu 3 až 60 sekúnd so zvukovým pozadím a princíp tejto aplikácie je jednoduchý :
„Nahraj ľubovoľný obsah a pošli ho do sveta“.
Najpopulárnejšia a najnebezpečnejšia?
Zdá sa, že áno, a to hlavne z týchto dôvodov:
* Veková hranica na založenie účtu je síce 13 rokov, nie je však zabezpečená jej kontrola, ľahko je samotnými deťmi obchádzaná uvedeným nesprávnych údajov o dátume narodenia.
* Automaticky sa nastavuje verejný profil a lokalizačné služby, tzn. že k videám Vášho dieťaťa sa môže dostať hocikto, aj patologické osobnosti a zároveň je verejnosti známe, kde sa Vaše dieťa nachádza.
* Vzdanie sa svojho súkromia - prihlásením človek dáva aplikácii súhlas na používanie osobných údajov, akými sú vek, meno a priezvisko, heslo od účtu a telefónne číslo.
* Verejné zdieľanie nebezpečného obsahu, s ktorým prichádza dieťa do kontaktu:
Z aplikácie unikli napr. na verejnosť videá veľmi malých detí (do 11 rokov), s jednoznačne sexuálnym obsahom. Tieto videá majú na Tik Toku vysokú návštevnosť, sú cielene vyhľadávané a rozširované najmä dospelými pedofilnými užívateľmi, ktorí následne kontaktujú tieto deti a žiadajú ich o posielanie ďalších fotografií so sexuálnym obsahom.
Z ďalších foriem nevhodného obsahu sú tu zastúpené videá s klasickou pornografiou, nevhodné obnažené videá, videá s tzv. killingstalkingom (“umelecké videá” zachytávajúce chlapcov, ktorý si vzájomne prikladajú nože na krk a predstierajú vzájomné týranie), videá zamerané na sebapoškodzovanie, zachytávajúce rôzne spôsoby ako spáchať samovraždu, videá anorektičiek, adrenalínové videá, ktoré zbierajú lajky (srdiečka) za to, že riskovali život...
Užívatelia aplikácie sú motivovaní zbieraním srdiečok ako formy pozitívnej reakcie za svoje videá a zvyšovaním počtu sledovateľov svojho komunikačného kanála. Niekedy aj neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany.
Treba si uvedomiť, že za užívateľmi, ktorí sa môžu pýšiť stá tisícmi až miliónmi fanúšikov, stoja komunikačné tímy a manažéri, ktorí dozerajú práve na nebezpečné aspekty komunikácie na sociálnej siete.
K aplikácii sa vyjadril aj Policajný zbor SR a uverejnil
RADY, AKO BEZPEČNE POUŽÍVAŤ TIKTOK:
1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí.
2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť.
3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate.
4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich.
5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa.
6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou.
7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov.
8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy.
9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí).
Rodičom tínedžerov odporúčame, aby neriešili nové technológie striktným zákazom, ktorý by ich deti mohol ešte viac motivovať k tomu, aby si založili „tajný“ účet proti vôli rodiča.
Racionálnejšie je viesť s tínedžermi debatu, v ktorej im budú vysvetlené možné riziká sociálnych sietí.
V prípade mladistvých do 15 rokov je odporúčané, aby bol medzi priateľmi/fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu.
Zdroj: Polícia SR
http://www.stalosato.sk/
Mgr. Sylvia Tichá – CPPPaP-Zvolen
PhDr. Natália Habánová – koordinátor prevencie