Štvrtáci sa na hodine prírodovedy dozvedeli viac o tom ako to vo vesmíre funguje, čo ho tvorí a aký je zaujímavý. Popasovali sa projektom, ktorý nám mal priblížiť slnečnú sústavu. Niektoré projekty boli 3D, niektoré krásne nakreslené Chodbu nám teraz zdobia kúsky vesmíru a my by sme sa s nimi chceli podeliť. Myslíte, že sa nám podarili?
Vesmír
Vyhodnotenie Európskeho týždňa športu.
Naša škola obdržala ďakovný list od riaditeľa Národného športového centra, národného koordinátora iniciatívy Európskej komisie, za aktívnu účasť a podporu Európskeho týždňa športu. Sme veľmi radi, že okrem toho, že sme si spoločne zašportovali a urobili niečo prospešné pre našu fyzickú kondíciu , sme boli súčasťou celoeurópskej kampane Be active 2021.
Náučný chodník listnatých a ihličnatých drevín.
Spoznávanie listnatých a ihličnatých drevín je témou učiva biológie 5.ročníka, ktoré si žiaci osvojovali a utvrdzovali priamo v teréne. V 3-členných skupinách, podľa vopred pripravenej šablóny, zisťovali aké druhy a koľko drevín rastie v okolí našej školy . Presné názvy drevín s ich presným počtom si zapisovali do plánikov, ku ktorým mali šablónu, kde podľa zakreslených značiek mali zistiť názov dreviny a pozorovaním dreviny si zapamätať jej vzhľad a osobitosti. Ich bádanie bolo veľmi úspešné, lebo na ďalšej hodine si odpozorované dreviny nakreslili a zhotovili si vlastný náučný chodník listnatých a ihličnatých drevín v okolí našej školy. Náučný chodník môže byť učebnou pomôckou aj ostatným žiakom, čím si môžu rozšíriť svoju vedomostnú úroveň.
16
Oznam ZUŠ
Od pondelka 8.11.2021 prechádza okres Krupina z bordovej farby do čiernej – III. stupeň ohrozenia. Prezenčná forma vyučovania zostáva zachovaná vo všetkých odboroch v individuálnom vyučovaní. Podľa platného Školského semaforu z Ministerstva školstva SR verzia 1.5 z 28. októbra 2021 je na základných umeleckých školách povolené učiť žiakov v skupinách iba dištančnou formou, preto ZUŠ musí pristúpiť k obmedzeniam v kolektívnom vyučovaní. Podrobnosti Vám oznámia triedni učitelia výtvarného a hudobného odboru. Individuálne vyučovanie sa bude naďalej uskutočňovať prezenčne – to zn. v nezmenenej forme.
Ďakujem za porozumenie.
Deň materských škôl
https://zssmshmoravce.edupage.org/a/videogaleria-1
Štvrtý november je Dňom materských škôl, ktorý vzišiel z iniciatívy Slovenského výboru Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu. Tento deň nie je významný len pre materské školy, ale aj pre štát a od 4.novembra 2015 sa organizuje každoročne.
Významným medzníkom v dejinách predškolskej pedagogiky na Slovensku sa stal dátum 4. november 1829, kedy bola založená prvá detská opatrovňa na území Slovenska a to v Banskej Bystrici zakladateľkou grófkou Máriou Teréziou Brunswickou. Práve grófka vystihla špecifikum didaktiky materskej školy už v jej počiatkoch:
,, Tieto malé deti sa tak vyučujú, že ani nevedia, že sa učili, a celý čas trávia tak, že si myslia, že sa hrali.″ V deň 4.novembra sa organizujú na Slovensku celonárodné aj lokálne, či spontánne aktivity, ktoré sprevádzajú a podporujú myšlienku Dňa materských škôl na Slovensku.
Aj naša materská škola si spomína na tento významný deň a pripravila si pre verejnosť video kde predstavuje činnosť ,aktivity, zameranie a víziu našej materskej školy. (video nájdete vo videogalérii MŠ https://zssmshmoravce.edupage.org/a/videogaleria-1)
Október u šiestakov
1Október sa už tradične vníma ako mesiac úcty k starším. Celý tento mesiac sme sa preto so šiestakmi na rôznych hodinách zaoberali práve touto témou. Prešli sme od národa až k rodine, od minulosti až do súčasnosti, aby sme plní nápadov a inšpirácie napísali básne venované našim starým rodičom. Zároveň sme pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc, čitateľom a návšetvníkom našej školskej knižnice, pripravili aktivity v podobe hádaniek a šifier.
Nové
V sekcii ZUŠ bola pridaná novinka...
Jesenné prázdniny
Vážení rodičia, milí žiaci!
Jesenné prázdniny sú v čase od 28.10.2021 do 29.102021. Do školy sa ide 2.11.2011, t.j. utorok. Prajeme Vám, aby ste ich prežili v kruhu blízkych. S pozdravom vedenie školy.
Október - mesiac úcty k starším
„Našu vďačnosť nenahradí
ani tisíc krásnych slov.
Múdrosť našich predkov radí -
váž si svojich /starých/ rodičov!“Jeseň je symbolicky spojená so seniormi a október ako mesiac úcty k starším je malou pripomienkou nám, veľkým či malým, ako si uctiť seniorov v našom okolí. Venovať im chvíľu času, lásku a porozumenie nielen tento mesiac, ale každý deň. Úcta k starším ľuďom by mala byť neoddeliteľnou súčasťou nášho života a to nielen v rodine, ale aj na pracovisku, v dopravných prostriedkoch, na ulici, v obchode, jednoducho všade.
Žiaci ISCED1 si úctu k starým rodičom pripomínali počas celého mesiaca. Čítali si rozprávky, básničky, spievali pesničky a pozerali aj milé rozprávky o babičke, dedkovi a celej rodine. Pre svojich milých starých rodičov pripravili malé prekvapenie, ako poďakovanie za ich nekonečnú starostlivosť a veľkú lásku. Prajeme im pevné zdravie, veselú myseľ, veľa úsmevu, elánu a radosti zo života .
Piataci na pošte
Mesiac október sa nesie v duchu “MESIAC ÚCTY K STAŠÍM”. Ani naši piataci nezabudli na svojich starých rodičov a pri tejto príležitosti im na hodine slovenského jazyka napísali pekné pozdravy a blahoželania, v ktorých vyjadrili poďakovanie a lásku k nim. Dnes sme spoločne navštívili poštu v Hont. Moravciach, odkiaľ svoje pohľadnice poslali svojim milovaným starkým. Veríme, že pozdravy od vnúčat ich potešia a urobia radosť.
Medzinárodný deň školských knižníc
Každoročne štvrtý októbrový pondelok si pripomíname Medzinárodný deň školských knižníc.. Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc je „Radosť ukrytá v podpore čítania a vzdelávania školskou knižnicou“.
Kniha nám ponúka omnoho viac, ako si dokážeme predstaviť. Pri čítaní knihy sa mnohokrát dozvieme niečo nové, čo sme doteraz nevedeli. Presvedčili sa o tom aj naši žiaci 7.a 9. r. pri tvorbe svojich projektov. Tento rok sme venovali obzvlášť pozornosť 70. výročiu úmrtia P. O. Hviezdoslava, označovaného aj ako “BÁSNIK NÁRODA”. Žiaci vo svojich projektoch spracovali život, tvorbu a kariéru P.O.Hviezdoslava, vyhľadávali zaujímavosti o tejto našej výnimočnej literárnej osobnosti. Svoje projekty následne prezentovali a obohatili o svoje vedomosti svojich spolužiakov.
Majstri Slovenska
Dnes náš žiak 5.ročníka, Leo Bernolák a jeho team Jupie FŠ M.Hamšíka hral finále "Ligy majstrov 2021"/kategória ml.žiaci U12. Chlapci získali titul Majstri Slovenska. Leovi srdečne blahoželáme a prajeme veľa športových úspechov. Ďakujeme mu, že robí dobré športové meno našej škole aj obci.
Deň jablka v ŠKD
Veľký a pozitívny účinok má na naše zdravie JABLKO. Ľudová múdrosť hovorí – Každý deň jablko, od lekára ďaleko...
Veru, je chvályhodné, že naše záhrady a sady zdobia koruny jabloní rôznych druhov. Teraz je čas ich zberu a prípravy na zimné uskladnenie.
Aj v ŠKD sme patrične oslávili toto ovocie. Najkrajšie jablká sme odmenili a z ostatných sme upiekli chutný jablkový perník, ktorý nám všetkým veľmi chutil.
No, kto by nemal rád takého unikátne ovocie?
TÝŽDEŇ BEZ SLADKOSTÍ
Počas „TÝŽDŇA BEZ SLADKOSTÍ“ si žiaci 1. - 4.ročníka pripomenuli, aké dôležité sú pre naše zdravie vitamíny a zdravá výživa. Počas celého týždňa sme si pripomínali dôležitosť zdravej a vyváženej stravy plnej vitamínov. Nosili sme pestré a zdravé desiaty. Naši prváci si vydržať týždeň bez sladkostí vyskúšali po prvýkrát. Zvládli to na jednotku. Prostredníctvom potravinovej pyramídy sme si vysvetlili, aké potraviny by sa mali nachádzať v našom jedálničku, čo je pre naše telo prospešné a čo je potrebné konzumovať v malom množstve. Zostavili sme jedálny lístok zo surovín vhodných pre zdravý rast a vývoj žiaka.
Na výtvarnej výchove sme sa tiež venovali tejto zdravej téme. Kreslili sme milé jabĺčka, napĺňali košíky ovocím, zavárali kompóty a pohrali sa s ovocným sudoku. Všetci žiaci s pevnou vôľou boli ocenení diplomom a zdravou pochúťkou.
Veríme, že zdravá desiata sa stane každodennou súčasťou našich žiakov.
Pasovanie druháčikov za čitateľov našej školskej knižnice
Pasovanie druháčikov za čitateľov školskej knižnice
Keďže naši najmladší pokorili abecedu už v minulom školskom roku a dokážu samostatne čítať, pozvali sme ich do školskej knižnice, aby si mohli túto zručnosť precvičovať a tiež vychutnávať čaro sveta fantázie ukrytej v príbehoch a otvoriť studnicu múdrosti kníh.
V knižnici sa dozvedeli, ako si môžu vyhľadať knihu, ktorá ich zaujíma a požičať si ju. Ako sa ku knihám správať, ako ich čítať, aký úžitok z nich budú mať. Boli veľmi vnímaví, šikovní a pohotoví.
Sme veľmi radi, že ich môžeme privítať v radoch čitateľov našej knižnice. Dúfame, že im knihy poskytnú zábavu a poučenie a stanú sa jej pravidelnými návštevníkmi.
Záložka do knihy spája školy
Naša škola sa aj tento rok zapojila do česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spája školy“. Témou tohto ročníka bolo: „Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní“.
Organizátor nám vybral za partnerskú školu Základnú školu Za vodou v Starej Ľubovni.
Do súťaže sa zapojili všetci žiaci našej školy. Zapojenie sa do projektu bolo pre nás príjemným spestrením vyučovania aj voľnočasových aktivít. Žiaci mali možnosť prezentovať sa svojou prácou pred žiakmi v inom kúte našej vlasti, poslať darčekový pozdrav svojim rovesníkom v inej škole. Zároveň si pripomenuli význam kníh v ich živote a koľko múdrosti je možné do nich ukryť. Všetci účastníci zapojili svoju fantáziu a svoje zručnosti, aby vytvorili pekné ale aj úsmevné záložky. V niektorých sa rozhodli použiť aj pár výrokov na zamyslenie. Najvydarenejšie záložky sme poslali do partnerskej školy. Nás potešili záložky, ktoré nám poslali žiaci z partnerskej školy. Veríme, že pekná záložka im spríjemní čítanie kníh.
Zdravá výživa.
Svetový deň zdravej výživy si každoročne pripomíname 16. októbra, pretože výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. Poskytuje nielen krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život, ale je spojená s emóciami, a často aj s pocitom uspokojenia.
Aj žiaci 7.ročníka si na triednom krúžku pripomenuli význam tohto dňa, prípravou zdravého jogurtu, vhodného napríklad na raňajky, ktorého recept je veľmi jednoduchý. Biely jogurt spolu s pochúťkovou smotanou vymiešať, osladiť medom a menším množstvom vanilkového cukru. Zmiešať so špaldovými lupienkami, vlašskými orechmi, nakrájanými jablkami a posypať chia semiačkami. Vznikne z toho lahodná pochutina, veľmi zdravá, obsahujúca množstvo živín, ktorú si môžete pripraviť aj Vy.
10
Stravovanie
Važení rodičia, žiadame Vás o úhradu stravného za mesiac 11/2021 do 22.10.2021. V prípade, že nedonesiete potvrdenie o zaplatení najneskôr do pondelka 25.10.2021 bude dieťa odhlásené zo stravy od 2.11.2021.
Výstavka jesenných plodov
Aj tohtoročnú jeseň si mohli naši žiaci 1. až 4. ročnika spríjemniť vyrábaním krásnych výrobkov z jesenných plodov. Opäť nás všetkých prekvapili novými nápadmi, kreativitou a vynaliezavosťou.
Našu školskú chodbu celý týždeň zdobili rôzne dopravné prostriedky z tekvic, veselé postavičky zo zemiakov, gaštanov, mrkvičiek a mini tekvičiek, šibalské aj strašidelné tekvice, nádherne naaranžované kytice a koše plné plodov jesene, či celé rozprávkové krajinky a les so zvieratkami.
Žiaci znovu dokázali, že plody jesene sa dajú krásne využiť ako tvorivý materiál a dá sa z nich vyrobiť naozaj čokoľvek.
Najkreatívnejšie výtvory boli ocenené diplomom a všetci tvoriví žiaci si odniesli sladkú odmenu.
Hrozienka v Hontianskej izbe
Dňa 13.10. žiaci 2. ročníka navštívili zriadenú izbu ľudových tradícií - Hontiansku izbu. Izba nám priblížila život našich predkov, kde okrem ukážky tradičných krojov, nábytku a riadu do domácnosti, sme si mohli prezrieť aj vystavené nástroje a pomôcky na spracovanie konope (napr. česáky, kolovrátky, truhlice, krosná) , ako aj iné zaujímavé exponáty.
Hlavným cieľom aj na krúžku Hrozienka je zachovať naše ľudové tradície a obnoviť našu miestnu a regionálnu kultúru, aby sa nezabudlo na dedičstvo našich predkov.