Školský špeciálny pedagóg
Duševné zdravie
Podpora duševného zdravia na našej škole
1. Ranné kruhy
krátke naladenie sa triedy na vyučovací deň – v ktorom žiaci vedení citlivými otázkami učiteľa, dostanú priestor na zdieľanie emócií, očakávaní i plánov v priebehu dňa-
napr. S akou náladou dnes na vyučovanie prichádzate? Na čo sa dnes v rámci vyučovania tešíte? V čom by ste v rámci vyučovania / i mimo neho/ privítali pomoc? Čo plánujete robiť dnes po vyučovaní?
Na základe podnetov, výsledkov z pozorovania , učiteľ kontaktuje školského špeciálneho pedagóga, koordinátora prevencie , RŠ, CPP , k realizovaniu cielených skupinových alebo individuálnych aktivít a rozhovorov
2. Multisenzorická miestnosť
Filozofia tejto miestnosti spočíva v citlivom, starostlivom a nedirektívnom prístupe v atmosfére bezpečia a istoty, ktorá je pre žiaka stimulujúca.
V multisenzorickom prostredí sa nachádzajú podnety pre všetky zmysly prostredníctvom bublinkového valca, aromadifuzéra, hudby, obrazu. Dôraz sa kladie na proces a nie na výsledok. Zámerom pedagóga je pomáhať žiakovi pri získavaní potešenia z pobytu a z uskutočňovaných aktivít.
Špeciálna miestnosť sa využíva na špeciálno-pedagogické intervencie, ktoré sú rozdelené v rámci jednej vyučovacej hodiny na tri časti :
1.časť je venovaná podpore vyučovania /čítanie, písanie, počítanie, utvrdzovanie konkrétneho učiva podľa požiadavky vyučujúceho/,
2.časť je venovaná rozvoju oslabených čiastkových funkcií mozgu podľa potrieb žiaka,
3.časť je venovaná podpore duševného zdravia v stimulujúcom multisenzorickom prostredí – relaxácia pri relaxačnej hudbe, bublinkovom valci, aromadifuzéri, meditácia, cielený rozhovor zameraný na vypočutie, na rozvoj emocionálnej inteligencie, sociálnych zručností, žiadúcich vzorov správania, zvládania emócií aj pomocou publikácii, motivačných príbehov s následným rozborom, cielených aktivít s emočnými kartičkami, PL, videami.
Miestnosť sa využíva aj na rozhovory so žiakmi podľa ich aktuálnych potrieb. Z rozhovorov sú vyhotovené záznamy a podľa potreby sú kontaktovaní vyučujúci alebo rodičia.
Multisenzorickú miestnosť majú možnosť využívať všetci žiaci a vyučujúci školy, podľa stanoveného rozvrhu, ktorý sa prispôsobuje aktuálnym potrebám jednotlivcov.
3. Pravidelné preventívne programy, triedne, školské akcie počas celého školského roka
4. Elektronická schránka dôvery
Schránka dôvery je určená žiakom,ktorí potrebujú pomôcť, zdôveriť sa so všetkým, čo ich trápi a teší, čo im na škole vadí a čo by chceli zmeniť, ak majú nejaký nápad na zmenu, alebo len chcú upozorniť na problém.
Schránka dôvery rieši všetky slušné odkazy.
Odkazy číta školský špeciálny pedagóg, koordinátor prevencie a to, čo je v nej, je dôverné a nikto iný sa to nedozvie. Iba v prípade, že bude odkaz priamo adresovaný niektorému z učiteľov alebo riaditeľovi školy, bude im doručený.
Schránka sa číta raz za týždeň.
Schránka má svoje pravidlá:
1. žiaci napíšu slušným spôsobom svoj nápad, výzvu, kritiku, pochvalu, postreh, sťažnosť, problém, pocit, zážitok
2. ak čakajú na odpoveď alebo riešenie, napíšu v odkaze aj svoje meno a triedu
3. ak chcú niečo len povedať, oznámiť, zdôveriť sa, pochváliť sa, upozorniť na niečo ... – ak sa len chcú podeliť o akúkoľvek informáciu, podpisovať sa nemusia.
Na našej škole sa snažíme o to, aby každý žiak :
BOL VIDENÝ BOL VYPOČUTÝ BOL PRIJATÝ
a tým vytvárame
POCIT BEZPEČIA PRIJATIA LÁSKAVOSTI