Do fotogalérie bol pridaný nový album Šarkaniáda v MŠ.
Novinky
Šarkaniáda v MŠ
- 31
Masky v európskom kontexte
AJ NAŠI ŽIACI ZO ZUŠ - výtvarný odbor BUDÚ SÚČASŤOU TOHTO PROJEKTU...priďte na predstavenie.
Telesná výchova – učenie vonku
- 23
Aj dnes vylákalo slniečko našich prvákov na hodinu Telesnej výchovy do parku . Športové schopnosti si otestovali v skoku do lístia , behu cez prekážky a samozrejme nechýbala ani schovávačka za mohutné stromy . Pohyb v prírode si deti užili , pretože vedia , že cvičenie má priaznivé účinky na fyzické i psychické zdravie človeka.
„Pri každej prechádzke s prírodou človek dostáva oveľa viac, než hľadá.“ – John Muir
CINQUIAN na jesennú nôtu- učenie vonku
Žiaci 9. ročníka dnes hodinu slovenského jazyka nestrávili klasicky v školskej lavici, ale tak trocha netradične, pretože sme sa učili vonku. Inšpirovaní krásnou pestrosťou jesennej prírody tvorili básne, cinquian na tému: „CINQUIAN NA JESENNÚ NÔTU“. Žiakom sa podarilo vytvoriť veľmi pekné päťveršia a básničky. Svoje dielka spracovali formou plagátu.
Verím, že táto vyučovacia hodina bola pre žiakov spestrením a vybočením zo stereotypu.
Svetový deň sporenia 2024
Svetový deň sporenia, ktorý sa každoročne pripomína 31. októbra, je venovaný zvyšovaniu povedomia o dôležitosti finančného plánovania, zodpovedného hospodárenia s peniazmi a vytvárania finančných rezerv. Tento deň bol prvýkrát vyhlásený v roku 1924 s cieľom podporiť dobré návyky v oblasti sporenia a pripomenúť, že aj malé úspory môžu časom priniesť veľký rozdiel a zabezpečiť stabilnejšiu budúcnosť. Svetový deň sporenia motivuje ľudí všetkých vekových kategórií, aby premýšľali o svojom finančnom zdraví, nastavili si sporiace ciele a učili sa, ako efektívne nakladať so svojimi prostriedkami. Je to tiež príležitosť pre finančné inštitúcie, aby podporili vzdelávanie v oblasti financií a pomohli ľuďom pochopiť význam dlhodobých úspor pre osobný i rodinný blahobyt.
Žiaci 9. ročníka spolužiakom na občianskej náuke priblížili čo je sporenie, ako a prečo sporiť a aké možnosti sporenia nám ponúkajú banky.
Pamätné tabule v obci
Hodinu dejepisu a mesiac november, kedy si pripomíname Pamiatku zosnulých, sme využili na exkurziu a prechádzku po obci. Nachádzali sme v nej pamätné tabule významných osobností, ktoré pôsobili v našej obci. Žiaci získavali informácie, ktoré sa môžu dozvedieť z pamätnej tabule. Meno Bohuslava Tablica by malo byť známe všetkým Moravčanom, a teda aj našim žiakom. Uctenie a poukázanie na dôležitosť tejto osobnosti slovenských dejín si pripomíname každoročne zapálením sviečky a získaním informácii o tejto osobnosti. Ak sa o Bohuslavovi Tablicovi chcete dozvedieť viac, opýtajte sa na neho našich piatakov :)
Angličtina hrou, vonku.
Žiaci piateho ročníka si dnes zopakovali slovnú zásobu, čísla, pokyny na činnnosti a farby vonku. Začali sme súťažou v tímoch chlapci a dievčatá v slovnej zásobe. Sily boli veľmi vyrovnané. Potom sme hrali hru, kde sme si precvičili farby. Pri tejto hre si žiaci trochu pobehali. Hra tajné čísla v kruhu mala tiež napínavý pribeh. Na precvičenie počúvania s porozumením sme sa zahrali hru s inštrukciami, ktoré bolo treba splniť. Išlo to fajn. Na záver si mali v skupinách pripraviť krátku scénku a predviesť ju. Bola to zábava.
Druhácke túlavé topánky
Slnečné "babie leto" využili druháčikovia spoznávaním krajiny v okolí našej školy. Hneď v areáli školy sa im ako jesenné padajúce lístie roztrúsili papieriky s písmenkami. Úlohou žiakv bolo z písmen poskladať slová, ktoré vytvárajú krajinu /napr.lesy, lúky, polia, domy, cesty, budovy.../. Potom sa ich túlavé topánky vybrali po obci Hontianske Moravce a hľadali názorné príklady dominánt, budov, historických pamiatok a prírodných úkazov. Veľa krokov sme urobili, zabavili sa a aj učivo z prvouky sme hravo zopakovali.
17
Na potulkách jesennou prírodou
Do fotogalérie bol pridaný nový album Na potulkách jesennou prírodou.
20
Lesná škola
- 17
Žiaci piateho až siedmeho ročníka strávili deň pred prázdninami zábavným učením v Lesnej škole v Leviciach. Zopakovali si informácie o lesných organizmov a dozvedeli sa aj veľa nových zaujímavých faktov o lesných zvieratách. Neskôr si v tvorivej dielni vyrobili obrázky a zvietará z prírodných materiálov. Všetci sme sa zhodli v tom, že takéto učenie je zábavné. Túto akciu finančne podporila organizácia Strom života. Ďakujeme.
Voňavý jablčník
- 27
Október – mesiac úcty k starším ukončili prváci v školskej kuchynke . S našou milou tetou Ľachkou upiekli výborný voňavý jablčník . Pozorne počúvali recept , zapojili sa do prípravy strúhaním jabĺčok a samozrejme chutnaním krehkého cesta a zdravých jabĺk zo záhrady. Popri pečení spomínali na výborné pochúťky starých mám , ktoré nám vždy veľmi chutia a ktoré nám pripravujú s láskou. Ďakujeme !
Medzinárodný deň školských knižníc
Školská knižnica – priestor pre zábavné a aktívne učenie
Október je každoročne mesiacom školských knižníc. Jeho hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu. Školská knižnica je príjemným miestom na posedenie, relax, ale i poučenie. Aktivity, ktoré naša knižnica organizuje, sú pre žiakov veľkým obohatením a príjemne stráveným časom.
Prváci si vysvetlili rozdiel medzi kníhkupectvom a knižnicou, oboznámili sa s pravidlami školskej knižnice a prečítali si rozprávku O červanej čiapočke.
Druháci si pripomenuli pravidlá správania sa v knižnici. Ukázali si praktické použitie abecedy pri abecednom usporiadaní kníh a požičali si knižku od J.C.Hronského- Budkáčik a Dubkáčik.
Tretiaci si v knižnici prečítali príbeh o čitateľke Matilde – Malá veľká čitateľka. Vysvetlili si dôležitosť čítania kníh, správanie sa v školskej knižnici a zopakovali si pravidlá požičiavania kníh.
Štvrtáci sa zamysleli nad ľudovými múdrosťami. Rozpletali popletené príslovia a spoločne si vysvetľovali ich význam.
Žiaci špeciálnej triedy rozoberali mimočítankový príbeh o Líške Snehulke, prostredníctvom ktorého sa preniesli do Arktídy. Uvedomili si , že pravidelným čítaním a návštevou knižnice, sa môžu preniesť na rôzne zaujímavé miesta a prežiť tak príbehy rôznych postáv.
Žiaci 5. ročníka si pripravili projekt, ktorý sme nazvali „CESTA KNIHY“ , cez ktorý sa dozvedeli o tom, ako vlastne vzniká taká kniha, kto všetko sa podieľa na tom, aby sme si ju po jej vydaní mohli prečítať, zrelaxovať pri nej, niečo nové sa naučiť.... Okrem iného zistili, že vydať knihu nie je také jednoduché, ako sa zdá.
„Čítanie dáva našej fantázii kríkla“ , tak takto nazvali svoj projekt žiaci 6. ročníka - každí z nás o niečom sníva, po niečom túži- POZOR!!- stále sme pri knihách!!! Šiestaci tentokrát upriamili svoju pozornosť na ĽUDOVÚ SLOVESNOSŤ.
Dnešné deti vyrastajú v modernej dobe a mnohé príslovia, porekadlá či pranostiky im už nič nehovoria, hoci, ich častokrát počúvajú z úst svojich učiteľov, rodičov, starých rodičov, nič si z nich ZIAĽ neberú.......ale MALI BY !!!!, pretože v sebe každá jedna z týchto múdrostí má pre nás VEĽA, VEĽA ponaučení...
Žiaci 7. ročníka sa pokúsili cez literárny smer „ROMANTIZMUS“, preniesť do obdobia, ktoré sa v našom národe nieslo v duchu boja za národné a sociálne práva ľudí, zdôrazňujúc, že všetci sme si rovní a každí má právo byť slobodní....
Žiaci 8. ročníka spracovali zdanlivo jednoduchú na pohľad, no čo sa týka kreativity a spracovania, nie až tak jednoduchú tému. Vyrábali netradičné obálky na knihu, ktorú si vybrali na čítanie. Vyhľadávali zaujímavé citáty či výroky o knihách, ktoré následne vysvetľovali a diskutovali o nich....
Žiaci 9. ročníka spracovali projekt „STAROBA RADÍ“- cez epigramy a epitafy sa deviataci presvedčili o tom, že múdrosti starších ľudí majú istú myšlienku a mali by dať na ich rady...
„ Neoddaj sa smútku, vieš, kde je raj Boží?- v každom tvojom skutku“
Strašidielka v ŠKD
- 5
Halloween v ŠKD
- 6
Chcete sa aj Vy na chvíľku báť ? Blíži sa sviatok všetkých strašidiel a preto sme si v skd vyrobili aj my veselé strašidlá .
Pytagorova veta
Žiaci 9. ročníka si svoje teoretické vedomosti o Pytagorovej vete overili aj v praxi. Skúmali, či naozaj platí jej znenie: "Obsah štvorca zostrojený nad preponou pravouhlého trojuholníka sa rovná súčtu obsahov štvorcov zostrojených nad oboma jeho odvesnami." Odmerali si potrebné rozmery, vypočítali odvesnu alebo preponu a následne ju zmerali a overili, či počítali správne. Na záver zhodnotili, že Pytagorova veta naozaj platí.
2
Návšteva u štvrtákov
Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok.
Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku,
podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý.
Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi."
Dnes bola u našich štvrtákov na čítaní milá návšteva. Témou hodiny bola bájka. Jednu veselú bájku im prišla prečítať pani Ľachká z Jednoty klubu dôchodcov Hontianske Moravce. Štvrtáci sa už na ňu veľmi tešili a pripravili si pre ňu veľa zvedavých otázok. Dozvedeli sa, aký predmet mala v škole najradšej, či rada chodila do školy, čo rada čítala...Potom už pozorne počúvali bájku. Pohotovo odpovedali na otázky k prečítanému textu a dozvedeli sa základné znaky bájky. Po čítaní si pochutnali na vynikajúcich oblátkach, ktoré im p.Ľachká priniesla. Aj oni ju chceli niečím potešiť a preto jej ukázali, aké ružičky vedia urobiť z jesenných listov a obdarovali ju milou kytičkou. Štvrtáci budú na túto hodinu čítania ešte dlho spomínať. Zistili, že starší ľudia sú nositeľmi múdrosti, pretože za nich rozpráva život a skutočné príbehy, ktoré sú jedinečné. Za príjemné stretnutie a spoločne strávený čas sa chceme p. Ľachkej poďakovať a tešíme sa ďalšie stretnutie.
6
Matematika hrou :)
- 36
Deťúrence 5. ročníka v mesiaci október dve vyučovacie hodiny matematiky strávili na čerstvom vzduchu. Precvičili si čítanie , porovnávanie a postupnosť väčších čísel. Okrem čísel sa podozvedali všeličo nové z geografie. Pozabávali sa aj s číselnou osou, ktorú si vopred kriedou nakreslili na chodník. Deťúrencom sa pobyt vonku páčil, pracovali usilovne a aktívne :)
Učenie VONKU štvrtákov baví
Získanie a upevňovanie vedomostí v kontakte s prírodou a vonkajším prostredím prináša množstvo benefitov pre žiakov. Vďaka tejto forme výučby sa prirodzene viac hýbu na čerstvom vzduchu, sú motivovaní hľadať a overovať zákonitosti fungovania javov, ale aj posilňujú svoje praktické zručnosti pri práci v teréne. Vonku sa dá vyučovať takmer každý predmet. Stačí si len vybrať témy. Aj naši štvrtáci si učenie vonku užívali už od začiatku školského roka. Upevnili si takto vybrané slová po B na slovenčine a na prírodovede zisťovali princípy gravitácie. Krásne slnečné jesenné dni využili aj na vytvarnú výchovu v našom parku, kde z prírodnín tvorili umelecké diela. Z pestrofarebných listov vyrábali na pracovnom vyučovaní milé kytičiky pre mamičky, či staré mamy.
Veríme, že slnečné jesenné dni nám umožnia zažiť ešte veľa zážitkových vyučovacích hodín vonku.
4
Jubilanti v ŠJ
Do fotogalérie bol pridaný nový album Jubilanti v ŠJ.
8
Starí rodičia MRAVČEKY
Do fotogalérie bol pridaný nový album Starí rodičia MRAVČEKY.
53