Dňa 14. 6. 2024 sa tri autoposádky v zložení: Mlichová, Lendvayová a Dobiszová so žiakmi: Katka Gabčanová, Viki Tóthová, Vivi Pechovská, Miriam Švecová, Kevin Páleš, Dominika Sendreyová, Ondrík Janík, Lukáško Kliment a Lukáško Paučo zúčastnili bilogicko-geografickej exkurzie. Súčasťou exkurzie bola krátka túra v Horšianskej doline. Počas nej žiaci zbierali rôzne prírodniny do papierových obalov z vajíčok podľa zadaných úloh (napr. nájdi niečo farebné, niečo z troch slabík, niečo hnedé ...). Neprešli sme ani jeden kilometer a zrazu počujeme zozadu kričať žiakov: "paníííí učiteľkáááá". Keď sme sa otočili, vidíme, že sa na zemi s bolestivým výrazom zmieta pani učiteľka Dobiszová. Doplatila na mokrý, šmykľavý povrch. Chlapci jej našli paličku - pomocníčku a vedno sa vybrali (učiteľka + palička) naspäť k autu, kde počkali, kým žiactvo otočí túru. V starom kameňolome na pekenj lúčke žiaci splnili ďalšie úlohy a šupito naspäť k autám za pacientom. Keďže zranená učiteľka bola schopná šoférovania, pokračovali sme do Kalnej nad Hronom, kde sme sa odfotili pri vojenskej bojovej technike (tank T-3457, milimetrový kanón PL vzor ČS) a žiaci vypracovali ďalší pracovný list. A potom nás už čakala malá ZOO - Panthera Park v Turej. Tu pani učiteľka Lendvayová zistila, že v škole zabudla vyzbierané peniaze od žiakov. Našim hlavným cieľom bolo vidieť, hladkať a kŕmiť kapybaru, najväčšieho hlodavca na svete. Všetko sa nám podarilo. Teda Katke Gabčanovej. Videli sme však mnoho ďalších zvierat. Nechýbalo občerstvenie a zábava na skákacom hrade. Zranená pani učiteľka s nami statočne "pajdala" po celej ZOO. Rešpekt. Exkurzia bola podľa slov žiakov úžasná. Aj podľa mňa. Žiaci boli zlatí, slušní, spoľahliví... No veď si pozrite zopár nasledovných fotiek.
Novinky
Biologicko-geografická exkurzia - Horša, Kalná nad Hronom, Turá
- 9
Plavecký výcvik
Tento týždeň -od pondelka do štvrtka- vymenili naši tretiaci a šiestak Janko Halás svoje triedy za plaváreň v Hoteli Hviezda. Práve tam sa konal plavecký výcvik. Hneď v pondelok žiaci ukázali, že sa vody neboja. Smelo sa ponárali a trénovali správne dýchanie a splývanie. Postupne ďalšie dni pridávali správny pohyb nôh, rúk a dýchanie pri plaveckom štýle- kraul. Každý deň si spríjemnili rôznymi veselými vodnými hrami, v ktorých dokazovali, čo všetko už vo vode dokážu. Najsmelší trénovali aj plavecký štýl – prsia. Odúčali sa zlé návyky a učili sa ho plávať správne. Vo štvrtok prebehla skúška plaveckej zdatnosti. Plavci plávali voľným štýlom v hlbokej vode na čas. Len o jednu sekundu túto súťaž vyhral Janko Halás a umiestnil sa na 1. mieste a krásne 2. miesto a veľkú pochvalu si zaslúži aj tretiak Samko Dodok . Ďalšia súťaž bola v lovení predmetov na dne bazéna. Danú súťaž si vyskúšali takmer všetci. 1.miesto Janko Halás, 2.miesto Samko Dodok a 3.miesto Katka Viktorová. Samozrejme krásny diplom- „mokré vysvedčenie“ si zaslúžili všetci, pretože každý sa v plávaní zlepšil a celý plavecký výcvik zvládli na výbornú.
Vzdelávací pobyt- Školy v "OUTe"- Zaježová
V dňoch 22., 23. a 24. 5. sa učiteľky Lívia Mlichová a Martina Jeloková so žiačkami 5. ročníka Viktóriou Tóthovou a Vivien Pechovskou zúčastnili vzdelávacieho pobytu v Zaježovej. Vzdelávanie bolo zamerané na rôzne možnosti ako učiť vonku všetky predmety. V lese, či na lúke sa dá učiť nielen biológia, ale aj chémia, slovenský jazyk, či výtvarná výchova. Pobytu sa zúčasnilo šesť škôl z celého Slovenska. Počas zábavného vyučovania nadviazali deti nové kamarátstva, večer si oddýchli v čajovni pri super dobrom kakauku alebo čajíku. Počasie nám prialo celé tri dni, len pri odchode sa s nami Zaježová rozlúčila búkou, ktorá nás sprevádzala až do H. Moraviec.
5
ČEREŠŇOVÁ BUBLANINA
Konečne prišiel čas ,na ktorý sme dlho čakali .V záhradách a sadoch dozreli chutné čerešne a výzvy upiecť chutnú bublaninu sa štvrtáci ujali ihneď . Dnes si priniesli suroviny na pečenie a samozrejme nesmeli chýbať chutné a dozreté čerešne. S chuťou sa všetci pustili do práce . O chvíľu už školská kuchynka rozvoniavala sladučkou a šťavnatou bublaninou. Ak neveríte , môžete si ju pripraviť aj vy.
DOBRÚ CHUŤ !
Multikultúrny deň
Naša prvá úroda.
Naši šikovní žiaci na II.stupni ukázali svoju zručnosť na hodinách THD. Chlapci pracne pripravili záhony a dievčatá zasadili rôzne semienka. Ich prvou úrodou sú šťavnaté reďkovky a chutný šalát. Úrodu sme zúžitkovali na hodine- Viem čo zjem. Všetkým nám veľmi chutilo.
Deň plný zábavy
V nedeľu 2.6.2024 pre nás ZŠ s MŠ Hont. Moravce v spolupráci s Obecným úradom HM,OZ Obyčajný človek a hasičmi pripravili Deň plný zábavy. Najmenšie detičky mali pripravené stanovištia v parku, starší súťažili pri škole v rôznych disciplínach, ktoré si pre nich pripravili členovia OZ Obyčajný človek.
Okrem súťaží bol pre deti pripravený aj bohatý sprievodný program – lukostreľba, skákacie hrady, navvštívila nás Labková patrola a na záver deti potešila penová show, ktorú pre nás pripravili naši hasiči.
Veríme, že ste si toto podujatie užili a tešíme sa na stretnutie o rok.
Deň detí - 2.stupeň
Aj žiaci 2.stupňa si piatkový deň užili. Piataci si zorganizovali triednu diskotéku, šiestaci a siedmaci si urobili výlet do Dudiniec, kde strávili športovo-gastronomický deň. Osmaci sa vybrali do Levíc. A deviataci si hneď ráno zorganizovali triedny turnaj v bedmintone, po ktorom si oddýchli pri pozeraní filmu podľa vlastného výberu a deň ukončili spoločným tancovaním v spoločenskej miestnosti. Žiaci si tak užili svoj deň podľa vlastných predstáv. Veď to bol ich deň.
3
DEŇ DETÍ
MDD sme oslávili bohatým programom. Bežný piatkový rozvrh hodín sme nahradili netradičnými hodinami. Miesto slovenčiny a matiky bola hračkáreň, kde sa deti zahrali so svojimi obľúbenými hračkami. Štvrtáci nám rozhýbali kosti pri tancoch v rytme. V telocvični prebehol futbalový zápas zmiešaných družstiev. Naši malí stavitelia si zo stavebných dielov postavili hrady, priekopy a prekážkové trasy. Naši druháci prežili pekný deň v Dudinciach v Hoteli Hviezda pri minigolfe.Každý mal možnosť užiť si dnešný deň plný zábavy bez učenia.
Akčný výlet žiakov II. stupňa
Na začiatok musím napísať, že napriek nepriaznivej predpovedi počasia nám počasie vyšlo na jednotku, ako aj všetko ostatné. Naši žiaci zažili výlet plný akčných atrakcií, hier a outdoorových aktivít, v krásnej Čutkovskej doline na Liptove. Mali zážitkový program spolu s veselými a skúsenými animátormi, ktorí pre nich namiešali dokonalý deň, ktorý nebol len o zaujímavých atrakciách, ale aj o spolupráci, komunikácií, fyzickom aj duševnom rozvoji. Čakalo ich množstvo zaujímavých tímových súťaží a hier, streľba zo vzduchovky, lukostreľba, lanovka ZipLine ponad Čutkovskú dolinu, ktorú si niektorí skúsili aj dvakrát. A keď sme zo všetkej tej zábavy a akcie vyhladli, čakala nás opekačka so slaninkou, klobáskami, grilovaným syrom a výborným domácim chlebíkom. Bolo to jednoducho skvelé!
Divadlo - O troch grošoch
Do fotogalérie bol pridaný nový album Divadlo - O troch grošoch.
39
Deň plný zábavy
Divadelné predstavenie ,,O troch grošoch"
Dnes nás navštívilo divadlo OSKAR z Bratislavy s rozprávkou O troch grošoch.
Deťom z MŠ ako aj žiakom zo ZŠ sa vystúpenie veľmi páčilo a za výkon sa hercom odmenili silným potleskom. Poučným a zábavným predstavením nám pripomenuli ako šetriť a správne gazdovať so svojimi peniazmi. Poukázali nám na hodnoty ako je česnosť, poctivosť, skromnosť a obetavosť.
Rozprávočka bola doplnená veršovanými textami a pesničkami, čo zaujalo nielen deti ale aj pani učiteľky.
Ďakujeme im za návštevu.
Besedy a preventívne programy
Dňa 27.5.2024 sa na našej škole realizovali besedy a preventívne programy, pod vedením Mgr. Marianny Važanovej z CPP-Krupina. Besedy na tému " Stereotypy a predsudky" sa zúčastnili žiaci 4.ročníka, 8.ročníka a 9.ročníka. Beseda bola zameraná na scitlivovanie k rôznym skupinám ľuďí, ktorí žijú medzi nami, na odbúravanie predsudkov a stereotypov, i na upriamenie pozornosti na ľudské práva. Obsahom besedy boli aj rady pre žiakov, ako sa vzdať predsudkov a stereotypov v našom živote, ako byť tolerantný voči inakosti a prečo rešpektovať ľudské práva.
Žiaci 2. a 3.ročníka ukončili preventívny program zameraný na rozvoj a posilňovanie vzájomnývh vzťahov v triede. Program bol určený pre zlepšenie celkovej atmosféry triedy v komunikácii a kooperácii. Zameraný bol na impulzívnosť a reguláciu hnevu u detí, na riešenie konfliktov, na vyjadrovanie svojich pocitov vhodným spôsobom, aby žiaci vedeli lepšie formulovať svoje názory.
Popoludnie v ŠKD
- 2
Keď slniečko nesvieti, rozprávka k nám priletí. Maľujeme ako vieme , príbeh krátky rozpovieme. Rozprávkové postavičky , kreslili sme pomaličky . Darilo sa nám dnes skvelo , pozrite si naše dielo 🙂
Popoludnie v ŠKD
- 1
Keď slniečko nesvieti, rozprávka k nám priletí .Maľujeme ako vieme , príbeh krátky rozpovieme . Rozprávkové postavičky , kreslili sme pomaličky . Darilo sa nám dnes skvelo, pozrite si naše dielo 🙂
Atletika starších žiakov
A trošku z iného súdka. Naši "sokolíci" a predstavte si, bola s nami aj naša "sokolica" sa 22.2.2024 zúčastnili atletického zápolenia v našom okresnom meste Krupina. Bola to súťaž družstiev v rôznych atletických disciplínach. Bohužiaľ, v družstvách sme nebodovali, pretože nás bolo z nepredvídateľných dôvodov málo. Vynahradili sme si to ale v individuálnych "kráľovských" disciplínach, kde sme porazili väčšie a atletickejšie školy nášho regiónu. Naša "sokolica" vyhrala všetko čo sa dalo. Beh na 60 m- časom 7,87s a skok do diaľky výkonom 458 cm. Náš Tobi prevalcoval v behu na 60 m- časom 7,21s všetkých, ktorí mu stáli v ceste. V skoku do diaľky tiež ukázal struny v nohách a výkonom 521 cm obsadil 3. miesto. A to nebolo všetko- v štafete na 4x60m sme opäť ukázali, že patríme k absolútnej špičke a časom 32,17 sme obsadili 3.miesto. Musím vyzdvihnúť samozrejme všetkých našich žiakov, ktorí bojovali a neumiestnili sa. Zanechali úžasné výkony a dojmy, ktoré im už nikto nevezme. Všetkým preto vyslovujem absolutórium a poďakovanie za výkony, ale aj disciplínu pri reprezentácii našej drahej školičky. Veni, vidi , vici.
Deň matiek- 1.stupeň
Našu milú slávnosť ku Dňu matiek roztancovali Hrozienka na pieseň Kukulienka ... a chlapci ukázali svoju šikovnosť v klobúkovom tanci. Na zelenej lúke rozkvitli naše prvácke kvietky, ktoré si pripravili kytičku básní a piesní pre svoje mamičky. Druháčky vedia byť starostlivé maminky a v tanci sa nedali zahanbiť ani chlapci a všetci spolu nám krásne zatancovali. Ako veľmi ľúbia svoje mamky nám zaspievali a ukázali naši tretiaci. O tom, že štvtáci tancujú a spievajú ľudové piesne už vieme, ale že sú zdatní aj v modernom tanci presvedčili našich divákov. Tóny záverečnej piesne vtisli slzičku nejednej mamičke do oka.
Geografická exkurzia Tajov
Dnes (16. 5. 2024) sa žiaci 2. stupňa zúčastnili geografickej exkurzie, ktorej súčasťou bol turistický výstup na Trávny Ždiar. Hneď v úvode exkurzie sme sa zhromaždili na maličkom tajovskom amfiteátri, kde žiaci plnili prvú sadu úloh. Po krátkom pochode sme prišli ku Tajovskej kope - prírodnej pamiatke - travertínovej kope.
Následný pochod po žltej turistickej trase lesom bol pomerne nenáročný, bez prekážok, až na jednu prešvihnutú odbočku. PREKÁŽKA sa nám postavila do cesty, keď sme vyšli z lesa. Lúka, ktorou sme mali pokračovať bola ohradená, v ohrade kone. Obrovský ranč sa obísť nedal, tak sme to riskli krížom cezeň. Potom sa zjavil majiteľ na štvorkolke a pokúsil sa nám vysvetliť, ako máme cestou naspäť ranč obísť. Samozrejme po turisticky neznačených cestách.
Keď sme dorazli do bývalého rekreačného strediska na Suchom vrchu, rozbalili sme si svoje desiaty a žiaci plnili druhú sadu úloh. Potom nás už len čakal výstup po rebríkoch na Trávny Ždiar. Po ceste sme ešte naďabili na pamätník rumunským vojakom z 2. svetovej vojny. Tu si žiaci otestovali svoje hovoridlá, prečítanie jednej vety po rumunsky bola posledná žiacka úloha. A potom už len stúpanie v exponovanom teréne. Niektorí ľavou zadnou, niektorí s roztrasenými kolenami, ale nakoniec všetci vyšli na skalnú vyhliadku.
Už len strmý zostup a následné pekelné dumanie, kadiaľ ísť. Keďže mapa s turistickou trasou nám bola dosť nanič, museli sme sa v prírode orientovať podľa svetových strán. Do Tajova sme museli ísť na sever, lenže tým smerom boli zo dve, zo tri cesty. Tak ktorou? Nakoniec sme to zvládli, ranč sme obišli a napojili sa na našu starú známu žltú turistickú trasu.
Do Tajova sme sa vrátili asi o pol tretej. Ešte krátka zastávka na benzínke a hajde domov. Počasie nám prialo, na turistiku sme si lepšie ani nemohli želať. Trasa sa nám vzhľadom na obchádzku trošku predĺžila, asi o 2 km. Zajtra budú po sčítaní bodov vyhodnotené najlepšie skupiny.
Športu zdar, turistike zvlášť. Len keby nám do cesty nestavali ranče.6
Prijímacie a talentové skúšky ZUŠ