Novinky
Pozvánka ZUŠ
Deň matiek očami našich najmladších žiakov 1.stupňa
Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Aj tento rok si naši žiaci pripomenuli Deň matiek rôznymi aktivitami, ktorými chceli vyjadriť svoju lásku a vďaku svojim mamičkám. Žiaci 1. stupňa pripravili pre svoje mamičky malé, milé darčeky. S láskou ich vyrábali počas hodín výtvarnej výchovy ako aj v školskom klube detí. Malou drobnosťou im chcú ukázať ako veľmi ich ľúbia.
Ďakujeme všetkým mamičkám za ich lásku, starostlivosť a obetavosť. Ste pre nás neoceniteľné, a preto Vám prajeme krásny Deň matiek plný radosti, úsmevov a zaslúženého oddychu. 💐
Zážitková fyzika v osmičke
Dnes naši žiaci osmičky merali, počítali ale hlavne sa hrali s rôznymi loptami a loptičkami. Zisťovali sme veľkosť polohovej energie padajúceho telesa z určitej výšky a polohovú energiu odrazeného telesa od podložky. Žiaci boli rozdelení do skupín, v ktorej jeden hadzal, druhý meral a tretí zapisoval veličiny do pripravenej tabuľky. Z nameraných hodnôt sme po dosadení do vzorca počítali polohovú energiu(Ep) telesa ktoré padalo a v druhom výpočte sme počítali polohovú energiu telesa ktoré sa odrazilo. V závere hravej hodiny sme porovnávali výpočty hodnôt a definovali sme si záver. Ďakujem žiakom sa snahu a ochotu pracovať.
Športové akcie trošku narýchlo, ale úspešne.
Milí moji priatelia a podporovatelia našej drahej školičky. Opäť sa Vám ozývam, ba priam revem radosťou a šťastím, že naši, vaši a moji " sokolíci " sa zase nestratili v športových zápoleniach v tom " bosoráckom" kráľovskom meste Krupina. Poďme pekne poporiadku. 29.4. 2025 sme zabehli na okres, reku volejbal zahrať. Úroveň bola veru vysoká, hráči tiež výšavy a mi o dvehlavy menší. Ale poviem Vám z mosta do prosta, neboli sme do počtu, pretože na volejbale sme boli prvýkrát a tím " bosorákom" sme poriadne podkúrili a len len, že sme neboli vo finále. No asi našou neskúsenosťou a slabšou psychickou odolnosťou sme to zvládli pre niekoho len na piate miesto, no výkonom a odhodlaním sme čelili kanonáde skúsených volejbalistov nazaj výborne. Nevadí, na rok im dáme iné kapky a nebudú to kvapky do nosa, ale do tela, že aj tá minule spomenutá bosorka si niekde cvrkne. No a to by nebolo samozrejme všetko, pretože " sokolíci " lietali ďalej, až do mája, kde sme si zabehali, zaskákali a zahádzali na atletických pretekoch. Zima bola síce ako "sviňa", voda sa sypala a piesok sa lial, no naša "légia" zase ukázala, že sme síce maličký, ale zato šikovní. V disciplíne skok do výšky sme si odniesli krásne tretie miesto a v kráľovskej disciplíne štafete na 4x60 m sme boli tretí. Naozaj chalanom patrí obdiv za ochotu a snahu. Veľmi im ďakujem a ako by to bolo na záver, športu zdar a školičke čau.
2
Pre mamu
„Mama je anjel, ktorý žije na zemi.
Mama, to je krásna dáma, ktorá život dala mi.
Ďakujem Ti za úsmev, ktorý mi denne dávaš.
Ďakujem, že si vždy pri mne a ľúbiť ma neprestávaš.“
So žiakmi 2. stupňa sme sa na niektorých hodinách venovali téme MAMA. Pripomenuli sme si, čo pre nás mamy robia a skúšali sme ich opísať prídavnými menami. Vyrobili sme pre ne malé prekvapenie, pričom sme otestovali našu trpezlivosť, tvorivosť, kompozíciu a zručnosť pri práci s papierom.
Všetkým našim MAMINKÁM prajeme krásny Deň matiek!
8.máj- Deň víťazstva nad fašizmom
Dnes si pripomíname 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, jedného z najväčších a najničivejších konfliktov v dejinách ľudstva. Zvíťazilo dobro nad zlom, no za túto slobodu zaplatilo životmi milióny ľudí.Aj v našich obciach žili občania, ktorí sa priamo či nepriamo zapojili do bojov o mier. Ich odvaha, utrpenie a obeta nesmú byť zabudnuté. Tento vojnový konflikt zasiahol množstvo rodín – odtrhol matky od synov, ženy od mužov, deti od rodičov. Zanechal hlboké rany.Mier sa nerodí ľahko. Je krehký ako škrupinka, ktorá sa môže ľahko rozbiť. Preto si v tento deň s pokorou a úctou pripomíname nielen koniec vojny, ale aj zodpovednosť chrániť mier, hodnoty slobody a ľudskosti každý jeden deň.Pri tejto príležitosti sa konala pietna spomienková udalosť pri pomníku padlých v našej obci. Po programe žiačok zo Spojenej školy Hont. Moravce sa prítomným prihovoril starosta obce Dalibor Tesársky a potom spoločne aj s obyvateľmi obce položili veniec padlým hrdinom. Česť ich pamiatke.
Krojované koncertíky
Dnes bolo v našej škole veľmi veselo. Zavítali k nám Feďo a Evka z Krojovaných koncertíkov. Feďo a Evka sú hudobníci, ktorých vystúpenia sú zamerané na detské publikum a zahŕňajú živú hudbu, spev a interaktívne prvky, často v tradičných slovenských krojoch. Zábavnou formou naučili deti z MŠ a žiakov 1.stupňa rozdiel medzi rôznymi hudobnými nástrojmi. Zahrali nám veselé ľudové pesničky a spoločne si s nami zatancovali v krojoch tak, ako sa zabávali naši predkovia. Všetci sme si ich vystúpenie veľmi užili a zážitkovou formou sme naplnili ciele prierezovej témy regionálna výchova.
STAVANIE MÁJA
Stavanie mája má na Slovensku dlhú tradíciu. Májový stromček bol symbolom zdravia a vitality pre všetky ženy a dievčatá z miest a dedín. Stavanie mája prebiehalo väčšinou v pred večer prvého mája, t.j. 30. apríla. Aj v našej obci sme dnes máj postavili ústredne pre celú obec, aby sme si pripomenuli tieto zvyky. So stavaním mája sú okrem tradícií spojené aj rôzne ľudové piesne, ktoré odzneli v podaní malých Včeličiek z MŠ, folklórneho súboru Hrozienka a hrou na harmonike žiaka ZUŠ Filipa Mažgúta.
Niektoré tradície našich predkov zanikli, niektoré sa zachovali dodnes no my sa budeme snažiť ich aj naďalej zachovávať !
Hodina angličtiny vonku
Téma moje mesto/moja obec priam nahovára k tomu, aby sme ju strávili v obci. Preto dnes žiaci piateho ročníka vybehli von na prechádzku. Počas prechádzky mali zastávky pri dôležitých budovách a miestach v obci. Tu si zopakovali, alebo sa naučili nové pomenovania v anglickom jazyku a pri tom uviedli na čo to miesto slúži. Aj pomocou odpovedí na otázky učiteľa o danom mieste rozvíjali svoje komunikačné zručnosti. Takto sme sa zastavili na zdravotnom stredisku, lekárni, kostole, penzióne pre dôchodcov, obchode, zastávke, pošte, aj v parku... Nemenej dôležité miesta boli aj v samotnom okolí školy ako telocvičňa, školská jedáleň, ihrisko...
Po krátkej prechádzke sme sa presunuli do parku, kde sme súťažili v tímoch. Žiak z tímu vytiahol z klobúka výraz v anglickom jazyku, ktorý predstavoval jedno z miest, ktoré sme vonku videli. Tím sa poradil a povedal preklad. Tu sa ukázalo, akú kto má dobrú pamäť. Druhé kolo bolo náročnejšie a to čítanie s porozumením. Tím si vylosoval úlohu, ktorá spočívala v tom, že bolo opísané miesto (na čo slúži), alebo budova v anglickom jazyku a tímoví hráči museli porozumieť, ktoré to je. Tu sa naplno prejavil tímový duch a radosť zo získaných bodov. Dnes to vyhrali dievčatá, no iste bude odveta.
Druháčikovia a netradičný diktát
Diktáty boli pre žiakov vždy veľkým postrachom. Naši druháčikovia si vyskúšali netradičný BEHACÍ DIKTÁT. Triedu vymenili za vonkajší areál školy. Učenie vonku je zážitkové a motivujúce. Fyzická aktivita - beh, ktorú žiaci vynaložili pri hľadaní slov podporila ich pamäť a učenie. Učenie sa zmenilo na hru. Žiaci pracovali vo dvojiciach, čím sa podporila ich komunikácia a tímová spolupráca. Pri hľadaní slov sa museli orientovať v priestore, zapamätať si text a správne ho zapísať. Tak si trénovali nielen pozornosť ale aj pamäť.
15
Učíme sa vonku
- 11
Žiaci si pomocou zážitkového učenia na hodine PVC osvojili praktické zručnosti , naučili sa spolupracovať , rozvíjať svoju kreativitu a preniesť teoretické poznatky do praktického života . Na prvej hodine sme využili prírodné materiály zo školského areálu na tvorivú činnosť , kde sme rozvíjali estetické cítenie a jemnu motoriku , tvorivosť a vnímanie prírody ako zdroj inšpirácie .Na druhej hodine sme si skrášlili areál , osvojili pracovné návyky a naučili sa ako sa starať o školské prostredie . Žiakom sa hodina veľmi páčila a určite si ju ešte zopakujeme.
Šiestaci objavovali tajomstvá kvetov pomocou plastelíny!
Naši šikovní šiestaci sa učili o stavbe kvetu a jeho častiach veľmi netradičným a zábavným spôsobom – modelovaním z plastelíny. Prostredníctvom tohto kreatívneho procesu si precvičili nielen teoretické poznatky, ale aj svoju jemnú motoriku a fantáziu.Ich výsledky boli úžasné! Od realistických kvetov po pestrofarebné umelecké kreácie – všetky modely ukazujú, ako učenie môže byť zábavné a obohacujúce.
Život na území Slovenska
Deviataci mali na hodinách biológie zážitkové učenie a spájali získané poznatky z vyučovacích hodín s reálnym životom. Zisťovali nové informácie a tvorili projekty o tom aký bol život na Slovensku v geologických érach.
Expedícia o písme
Naša malá výprava za písmom priniesla veľké objavy. Žiaci sa utvrdili v tom, že nie každé písmo je rovnaké. Spoznali všetky druhy písma v rôznych krajinách. Zistili, že nie vždy bolo ľahké napísať si ním svoje meno, ba dokonca, že niektoré písma nemali ani všetky písmená našej abecedy. Spoznali nielen druhy písma, ale aj spôsoby písania a mnoho iného...Žiaci si prostredníctvom kritického myskenia spestrili učivo o zaujímavosti a rozdiely v typoch písma a jeho využitie.
.A najkrajšie na tom bolo, že sme objavovali nielen písmo ale aj prírodu, ale aj radosť z ticha a krásu nášho školského areálu.
Príroda je učebnica, ktorá sa najlepšie číta vonku. HURÁ VON!
2
Vzdelávací kvíz s TAMI
Naša škola je zapojená do programu "Školské mlieko". Spoločnosť TAMI, ktorá toto mlieko dodáva do našej školy pripravila pre žiakov sútaž o hodnotné ceny. Zapojiť sa môžete ako trieda alebo jednotlivec na stránke https://www.mliecnyprogram.sk/5375705. Termín je do 30.4.2025.
Učenie vonku- 8.ročník
Vo 8. ročníku sme si slovné druhy nielen opakovali, ale aj pretavili do vlastnej tvorby v rámci opakovania učiva o slovných druhoch sa žiaci zapojili do tvorivej aktivity – písali vlastný príbeh, v ktorom si precvičili všetky druhy slov. Cieľom bolo nielen upevniť gramatické vedomosti, ale aj rozvíjať jazykový cit, fantáziu a schopnosť vyjadrovať sa v písanej forme.
🔍 Žiaci:
- použili všetkých 10 slovných druhov vo vlastnom texte,
- pracovali s gramatickými kategóriami (čas, pád, rod, osoba…),
- a na záver svoje príbehy aj predstavili spolužiakom.
Aktivita podporila kreativitu, samostatnosť a radosť z učenia. Mnohí žiaci milo prekvapili svojím nápadom i štýlom.
Učiť sa gramatiku v praxi a cez vlastnú tvorbu je nielen efektívne, ale aj veľmi motivujúce!
Druháčikovia a život rastlín
Skupinová práca na hodine prvouky bola pre žiakov 2.ročníka zábavná a poučná. Pri riešení zadaných úloh navzájom spolupracovali, komunikovali a precvičili si svoje vedomosti o rastlinách. Jedna skupina pomenovala časti rastliny. Druhá skupina si zopakovala, čo potrebuje rastlina pre svoj život a tretia skupina vytvorila z obrázkov životný cyklus rastliny od semienka po dospelú rastlinu a plod. Získané vedomosti o živote rastlín odprezentovali svojim spolužiakom a v praxi overili aj v triednom projekte pri pozorovaní klíčenia a rast hrachu siateho.
11
Ježkoterapia na našej škole
Animoterapia je špeciálna terapia, ktorá využíva pozitívny vplyv zvierat na psychické, fyzické aj emocionálne zdravie.
Ježko africký bielobruchý je špeciálny druh určený na animoterapiu - liečenie pomocou zvierat.
Ježko, ktorý robí aktuálne terapeuta na našej škole, sa volá Ali a má 1 a pol roka. Na terapeuta sa už pripravuje aj ježko Flipper, ktorý má dva mesiace, ale ešte potrebuje nejaký čas na svoje poslanie. Obaja sú z chovateľskej stanice zo Slovenska, ktorá sa špecializuje na chov terapeutických ježkov.
Ježkoterapia bude súčasťou špeciálno-pedagogických intervencií, ale určite si nájde cestu aj k ostatným žiakom, ktorí o terapiu prejavia záujem.
Okrem blahodárneho účinku na duševné zdravie, sa žiaci aj naučia, ako sa o ježka starať, čím ho kŕmiť, že starostlivosť je pravidelne konzultovaná s veterinárom a že ježko africký neprenáša žiadne choroby ani parazity.
18
Etická výchova trochu inak – Strom dobrých skutkov
Na hodine etickej výchovy na 1.stupni sme sa rozhodli priblížiť tému dobra a pomoci netradičnou, projektovou formou. Spoločne so žiakmi sme vytvorili Strom dobrých skutkov – jedinečný symbol našich myšlienok, činov a odhodlania meniť svet k lepšiemu. Na úvod sme sa rozprávali o tom, čo vlastne dobrý skutok znamená a či má zmysel konať dobro – aj keď ide o „malé“ skutky. Každý žiak potom napísal svoje dobré skutky na farebné papierové listy – niektoré už zažité, iné plánované – a spoločne ich prilepili na vytvorený strom.
Na záver sme si dali aj malý záväzok – každý z nás sa pokúsi urobiť jeden dobrý skutok ešte dnes, do večera. Pretože dobro, keď sa šíri, má silu rásť.
9
Zážitkové učenie 3. ročník
Do fotogalérie bol pridaný nový album Zážitkové učenie 3. ročník.
51„Detektívi bez pravítka a učebnice“
Naši tretiačikovia sa na chvíľu zmenili na malých detektívov a dobrodruhov! V rámci zážitkového učenia sme pre nich pripravili pátraciu hru v areáli školy, kde spojili pohyb, zábavu a učenie do jedného skvelého dopoludnia.Naši šikovní žiaci hľadali skryté úlohy v areli školy, ktoré preverili ich vedomosti z matematiky aj slovenského jazyka. Riešili príklady z násobilky, určovali dĺžku a výšku odhadom a trénovali čítanie s porozumením. Popri tom si pripomenuli vybrané slová, podstatné mená a zistili, že aj environmentálna výchova môže byť poriadne zábavná, keď sa spája s hľadaním v prírode.
Nechýbal ani pohyb – behali, skákali, hľadali indície a zároveň sa učili orientovať v priestore. Takéto učenie v teréne rozvíja nielen ich poznatky, ale aj tímového ducha, zručnosti a pozitívny vzťah k učeniu.
A pretože boli všetci veľmi usilovní, odmenou im bola nielen dobrá nálada, ale aj medaila a sladká odmena! Radosť z objavovania, úsmevy na tvárach a iskry v očiach boli jasným dôkazom, že zážitkové učenie je tou správnou cestou!