Novinky

          • Prváci a druháci objavovali krásy Dudiniec

          • Dnešný horúci deň strávili žiaci 1. a 2. ročníka na príjemnej exkurzii v Dudinciach. Počas celého dňa ich sprevádzala dobrá nálada, úsmevy a množstvo zážitkov.

            Najskôr si prezreli známe Rímske kúpele, kde sa dozvedeli zaujímavosti o tomto jedinečnom mieste a zároveň sa pri prehliadke výborne zabavili. Následne sa vybrali na prechádzku lesoparkom Búroš, kde si okrem oddychu v prírode vyskúšali aj vonkajšie cvičebné stroje v exteriérovom fitparku a preverili svoju šikovnosť i kondíciu. Nechýbala ani zaslúžená odmena v podobe osviežujúcej zmrzliny, ktorá v horúcom počasí všetkým veľmi chutila. Veľkú radosť deťom priniesla aj návšteva detského ihriska, kde sa mohli dosýta vyšantiť so svojimi kamarátmi. Domov sa všetci vracali plní pekných zážitkov, dobrej nálady a spomienok na krásne strávený deň.  🌞🍦🌳😊

          • Ochrana zdravia a človeka

          • Počas dvoch dní 22.6.2026 - 23.6. 202 6 sa na našej škole konala letná príprava z Ochrany zdravia a človeka. V pondelok  žiaci absolvovali teoretickú prípravu v triedach v rozsahu 5. vyučovacích hodín. Počas týchto hodín si žiaci rozširovali vedomosti z topografickej, zdravotnej a civilnej prípravy. Nadobudnuté vedomosti a zručnosti si žiaci overili v utorok, kedy navštevovali stanovištia a  odpovedali na otázky týkajúce sa teoretických vedomostí. Praktická časť bola obohatená o fyzickú prípravu na pripravenej " rambo " dráhe v telocvični a streleckej príprave vonku v prírode. Po ukončení činností bolo vyhodnotenie a odovzdanie diplomov najlepším žiakom, ktorí preukázali najviac vedomostí, zručností a telesnej zdatnosti. Ďakujem

        • Bedmintonový turnaj v rámci týždňa Národného športu
          • Bedmintonový turnaj v rámci týždňa Národného športu

          • Aj naša škola sa zapojila do Národného týždňa športu, ktorého cieľom je podporiť pohyb, zdravý životný štýl a radosť zo športovania medzi žiakmi. Pri tejto príležitosti sme pre žiakov pripravili priateľský bedmintonový turnaj, ktorý sa niesol v duchu dobrej nálady, spolupráce a fair play.

            Do turnaja sa zapojili žiaci 2.stupňa, ktorí si medzi sebou zmerali sily v štvorhrách. Hoci išlo o priateľské zápasy, nechýbalo im nasadenie, rýchle výmeny ani napínavé momenty.

            Celým turnajom sa niesla výborná atmosféra.  Dôležitou súčasťou podujatia bola predovšetkým radosť z pohybu a možnosť stráviť čas aktívne so svojimi spolužiakmi.

            Žiaci si počas hry precvičili nielen svoje bedmintonové zručnosti, ale aj rýchlosť, postreh a tímovú spoluprácu. Turnaj ukázal, že šport nemusí byť len o víťazstve, ale najmä o zážitku, pohybe a priateľskej atmosfére.

            Ďakujeme všetkým žiakom za skvelé výkony a vytvorenie dobrej športovej atmosféry. Veríme, že nové bedmintonové ihriská budú aj naďalej slúžiť na rozvoj športových aktivít a pripravia našich žiakov aj na medziškolské bedmintonové turnaje.

            Na záver boli všetci účastníci ocenení potleskom, symbolickým uznaním za účasť a dvojice najlepších boli ocenení diplomom.

          • Zasadnutie odbornej sekcie Rady ZMOS pre školstvo a kultúru

          • Dńa 23.6.2026  navštívil našu školu Slavomír Partila - splnomocnenec ministra pre regionálne školstvo a predseda odbornej sekcie Rady ZMOOS Ján Krtík,  kde sme spoločne s pozvanými hosťami  diskutovali o budúcnosti základných škôl v samosprávach SR. Prítomných starostov a primátorov zaujímalo:

            - dlhodobá udržateľnosť škôl s nízkym počtom žiakov.

            - budovanie inovatívnych modelov riadenia - podpora klastrov ZŠ.

            - legislatívne zmeny smerujúce do MPK.

            Spoločné rokovanie sme otvorili programom našich šikovných detičiek z MŠ a žiakov zo ZŠ a po rokovaní nalsedovala prehliadka školy. Škola ako aj areál sa im veľmi páčil a my už len veríme, že ich návšteva bola prínosom pre budúcnosť našej Spojenej školy. 

          • Vyhodnotenie výtvarnej súťaže hasiči

          • Dnes sme sa zúčastnili vyhodnotenia okresnej výtvarnej súťaže Územnej organizácie DPO SR v Krupine ,, Môj deň na hasičskej zbrojnici" kde sme v III. kategórii získali

            1. miesto Hanka Šuchová a 3. miesto Janka Gabčanová.

            Srdečne blahoželáme a ďakujeme im, ale aj všetkým zapojeným žiakom, za ich tvorivosť a kreatívne nápady.

          • Oznam vedenia školy

          • Vážení rodičia,

            oznamujeme Vám, že z dôvodu vysokých teplôt bude vyučovanie v tomto týždni skrátené na 1.stupni na 4 vyučovacie hodiny a na 2.stupni na  5 vyučovacích hodín . ŠKD bude do 16.00.hod. Za porozumenie vopred ďakujem. S pozdravom RŠ

          • Deň otcov

          • Dnes si pripomíname Deň otcov

            Pri tejto príležitosti by sme chceli poďakovať všetkým otcom za ich lásku, starostlivosť a podporu, ktorú každý deň dávajú svojim deťom. Ste dôležitou súčasťou ich života aj ich úspechov

            Všetkým oteckom prajeme krásny deň plný radosti a rodinnej pohody!

          • Štvrtácke kruhy a kružnice

          • Štvrtáci na hodine geometrie zistili, že učiť sa nemusia len v laviciach, ale aj na školskom dvore!  Cez pohybovú hru prišli na to, že kruh nie je to isté ako kružnica — hoci sa na prvý pohľad tvária ako súrodenci.

            V skupinách pomocou švihadiel, motúzov, kamienkov či konárikov a rôznych prírodných materiálov vytvárali kruhy a kružnice. Zároveň modelovali ich stred, polomer či priemer. Spoločne diskutovali, premýšľali, ktorý bod patrí a ktorý nepatrí kruhu, alebo kružnici a svoje riešenia si navzájom overovali.

            V areáli školy potom v skupinkách pátrali po všetkom, čo sa podobá na kruh alebo kružnicu – a zrazu boli kruhy všade!  Od kolies až po poklopy, či značky. Stačilo sa len dobre pozerať. Na ďalšej hodine si vedomosti, zručnosť a tvorivosť precvičili na Hejného pomôcke - kolíkových geodoskách.  

            Učenie sme prepojili so zážitkom, pohybom, spoluprácou, tvorivosťou aj kritickým myslením. A keďže sa učili aj vonku, dobrá nálada na čerstvom vzduchu mala naozaj široký polomer! 😊

          • Exkurzia plná poznávania a zážitkov

          • Žiaci našej školy sa zúčastnili vzdelávacej exkurzie do Svätého Antona a Štiavnických Baní. Prostredníctvom zážitkových aktivít spoznávali prírodu, históriu regiónu, význam ochrany životného prostredia a hospodárenia s vodou. Navštívili historický kaštieľ a park v Svätom Antone, Park AVES, tropické akvárium i ďalšie zaujímavosti Základnej školy Maximiliána Hella.

            Súčasťou programu boli terénne úlohy, fotografická výzva a tímová pátracia hra „Po stopách sokoliarov a grófov“, vďaka ktorým si žiaci rozvíjali svoje vedomosti, pozorovacie schopnosti aj spoluprácu v tíme.

            Exkurzia bola realizovaná vďaka podpore občianskeho združenia Strom života, za čo srdečne ďakujeme.

          • Výlet deviatakov na Margitu-Ilonu

          •  

            Počasie nám počas výletu na Margite-Iľone pripravilo menšie prekvapenie, no rozhodne nám nepokazilo dobrú náladu. Štvrtok síce nebol ideálny na kúpanie, ale o zábavu sme nemali núdzu. Volejbal, futbal či stolný futbal boli neustále v kurze a športové súboje striedal smiech a povzbudzovanie.

            Prípravu mäsa na grilovanie mali pevne v rukách naši chlapci, ktorí sa s úlohou popasovali na výbornú. Dievčatá zase pomohli s prípravou zeleniny, a tak vznikla chutná spoločná večera. Večer sa niesol v znamení karaoke diskotéky. Odvážne spevácke výkony, známe hity a množstvo humoru vytvorili skvelú atmosféru, na ktorú budeme ešte dlho spomínať.

            V piatok sa na nás slnko usmialo o niečo viac. Niektorí odvážlivci sa dokonca vybrali aj do vody a slnečné lúče nám pripomenuli, že leto je už za dverami. Obedná opekačka padla každému vhod, pretože po všetkých aktivitách nám poriadne vyhladlo.

            O večeru sa tentoraz postarali dievčatá. Príprava cestovinového šalátu s kuracím mäsom bola síce náročnejšia, no výsledok stál za to a všetci si pochutili. Teplý večer sme strávili v športovom areáli a na terase, kde sme si pripomínali veselé príhody a zážitky, ktoré sme počas spoločných rokov zažili.

            Boli to úžasné dva dni plné športu, smiechu, dobrej nálady a spoločných zážitkov. Výlet opäť ukázal, aký skvelý kolektív naši deviataci tvoria. Na Margitu-Iľonu budeme určite ešte dlho a s úsmevom spomínať. 😊

             

          • Vzdelávanie v projekte SadOVO

          • V rámci projektu SadOVO sa 15 našich žiakov zúčastnilo zaujímavého vzdelávacieho programu zameraného na ovocinárstvo, biodiverzitu a význam tradičných ovocných druhov.

            Počas aktivít sa žiaci oboznámili so starými odrodami jabĺk a hrušiek, ktoré kedysi patrili medzi bežnú súčasť našich sadov. Učili sa ich rozpoznávať a spoznávali ich charakteristické vlastnosti. Zároveň zisťovali, z ktorých krajín sa k nám dnes dovážajú jablká a hrušky, a diskutovali o význame podpory miestnej produkcie ovocia.

            Ďalšia časť programu bola venovaná ovocným krom. Žiaci spoznávali jednotlivé druhy, zisťovali, v ktorých mesiacoch dozrievajú ich plody, a oboznámili sa aj s ich chuťovými vlastnosťami a využitím.

            Na záver vzdelávania sa všetci zapojili do praktickej aktivity. Spoločne vybrali vhodné miesto v areáli školy a označili plochu, kde budú na jeseň vysadené budúce ovocné stromy. Týmto krokom prispejú nielen ku skrášleniu školského prostredia, ale aj k podpore ekologického myslenia a ochrany tradičných ovocných odrôd.

            Ďakujeme organizátorom projektu SadOVO za podnetné aktivity a tešíme sa na jesennú výsadbu, ktorá bude ďalším krokom k vytvoreniu nášho školského ovocného sadu.

             

          • Učenie, ktoré voňalo čerešňami

          • Druháci dnes na hodine prvouky zažili sladké a voňavé učenie. V rámci tematického celku o ovocí si deti vyskúšali, ako sa dá poznávanie prepojiť s praktickou činnosťou – spoločne piekli čerešňovú bublaninu. Najprv si prezreli všetky suroviny, porozprávali sa o tom, z akého ovocia sa bublanina pripravuje, kde rastú čerešne a prečo sú pre naše zdravie dôležité.

            Potom sa pustili do práce. Pozorovali, ako sa jednotlivé suroviny miešajú, ako sa mení konzistencia cesta a čo všetko je potrebné na to, aby sa koláč podaril. S veľkým nadšením ukladali čerešne na cesto a sledovali, ako sa ich spoločné dielo mení v rúre na voňavú maškrtu.

            Okrem sladkej pochúťky  získali aj nové poznatky o ovocí a jednoduchom pečení.

          • Za pokladmi minulosti a svetom sokoliarov

          • Žiaci 1. stupňa prežili nezabudnuteľný koncoročný výlet, počas ktorého navštívili kaštieľ vo Svätom AntoneZŠ s MŠ Maximiliána Hellu v Štiavnických Baniach – prvú školu na svete, kde sa vyučuje povinný predmet sokoliarstvo. Pre deti to bol skutočný zážitok plný objavovania, nových poznatkov a živej prírody.

            V kaštieli sa žiaci ocitli v najvzácnejších historických salónoch, ktoré kedysi hostili diplomatov, aristokratov a významné osobnosti európskej spoločnosti. Obdivovali aj najväčšiu poľovnícku zbierku na Slovensku, ktorá predstavuje bohatstvo poľovníckej kultúry, tradícií a prírody spätých s týmto regiónom.

            Súčasťou programu bola aj návšteva prírodného parku AVES, kde deti objavovali rozmanitú záhradu a svet zvierat. Stretnutie s dravcami, ukážky sokoliarstva a blízkosť živej prírody zanechali v žiakoch silný dojem.

            Výlet bol pre všetkých pekným zakončením školského roka – plný poznania, radosti a zážitkov, na ktoré budú deti ešte dlho spomínať.

          • Abeceda aj hlásky vonku – druháci v akcii

          • Nastal čas preverovania vedomostí, ktoré sme získali počas celého školského roka. Naši druháci sa preto vybrali potrápiť svoje hlavičky vonku na čerstvom vzduchu. V príjemnom prostredí  školského areálu si zopakovali rozdelenie hlások aj celú abecedu. Učenie mimo triedy im prinieslo nielen radosť, ale aj nové podnety a chuť ukázať, čo všetko už zvládnu.

        • Tretiaci na stope jahodovej maškrty
          • Tretiaci na stope jahodovej maškrty

          • Túlavé topánky tretiakov tentoraz zablúdili k miske plnej voňavých červených jahôd. A keďže tretiaci majú radi výzvy, dlho neváhali a rozhodli sa premeniť ich na chutnú a zdravú maškrtu. Každý priložil ruku k dielu. Jahody krájali, mixovali, nalievali do formičiek a s veľkým nadšením vyrábali vlastné jahodové nanuky. Potom ich už len stačilo uložiť do mrazničky a trpezlivo čakať na výsledok. Kým sa nanuky mrazili, tretiaci nezaháľali. Tvorili veselé jahôdky, rozprávali sa o tom, prečo sú jahody zdravé, a objavovali, aké vitamíny a cenné látky sa v nich ukrývajú. Zistili, že jahody sú bohaté na vitamín C, vlákninu a antioxidanty, ktoré prospievajú nášmu zdraviu. A potom prišla tá najsladšia chvíľa celého dňa – ochutnávka! Domáce jahodové nanuky všetkým veľmi chutili. Jahodový deň sa niesol v znamení tvorivosti, zdravého maškrtenia a dobrej nálady.

             

          • MOKRÁ MISIA – SPLNENÁ!

          • Tretiaci a šiestaci sa vydali do Hotela Hviezda Dudince, aby vyriešili jednu z najväčších záhad ľudstva – či je voda naozaj mokrá.

            Pri prvých dotykoch s vodou sa niektorí tvárili ako skúsení delfíni, z ktorých sa neskôr stali odvážni žraloci a majstri oceánu. Iní opatrne skúšali, či je voda naozaj taká mokrá, ako sa hovorí. V hlavách sa im vírili otázky: Ako sa nadýchnuť? Ako vydýchnuť? Ako hýbať rukami a nohami? A hlavne – ako to všetko stihnúť naraz? Po pár pokusoch sa však ukázalo, že naši plavci majú viac odvahy než celá partia morských pirátov. Strach sa pomaly rozpustil vo vode a nahradili ho“ špliechance“, smiech a odhodlanie. Každý deň pribúdali nové zručnosti, dlhšie preplávané vzdialenosti a väčšia istota vo vode. Zasúťažili si v rýchlosti, v dĺžke aj v ponáraní pod vodou. Medaila sa ušla každému, kto ukázal odvahu, snahu a športového ducha. Domov si odniesli mokré plavky, unavené svaly, kopu zážitkov a pocit, že dokážu oveľa viac, než si mysleli.

            A na záver sladká zmrzlinová odmena pre  veselú bandu  žabiek, rybiek, delfínov, žralokov a aj  iných morských príšeriek za to, že  všetci prežili výpravu v plnom zdraví!

             

        • Pasovanie prvákov za čitateľov školskej knižnice
          • Pasovanie prvákov za čitateľov školskej knižnice

          • Dňa 4. júna 2026 sa naša školská knižnica premenila na miesto plné príbehov, zábavy a čitateľských výziev. Prváci počas hravých úloh preukázali svoju šikovnosť, pozornosť i schopnosť porozumieť čítanému textu. S odvahou zdolávali jednotlivé stanovištia a ukázali, že svet kníh im nie je cudzí.

            Po úspešnom splnení všetkých úloh nasledoval slávnostný okamih – pasovanie za čitateľov školskej knižnice. Každý prvák získal pamätný list a stal sa oficiálnym členom našej čitateľskej komunity.

            Veríme, že dnešný deň bol pre deti krásnym začiatkom ich dobrodružnej cesty za poznaním, fantáziou a múdrosťou ukrytou v knihách.

            „Kniha je priateľ, ktorý nikdy nesklame.“

    • Kontakty

      • Spojená škola, Kostolná 18, Hontianske Moravce
      • +421455583946
      • +421455583946, 0908469788 Mgr. Michaela Jeloková, riaditeľka
      • Kostolná 18, 96271 Hontianske Moravce
        96271 Hontianske Moravce
        Slovakia
      • 55745261
      • 2122068696
      • +421455583947, 0911202390 PaedDr. Katarína Vasiľová, zástupkyňa riaditeľa
      • +421455583948, Dana Očovská, vedúca jedálne
      • +421455589592 Ing. Anna Halajová, ekonómka
      • PhDr. Natália Habánová, špeciálny pedagóg
      • kariérová poradca: Mgr.Maroš Izák, maros.izak@gmail.com
      • 0911465768, Andrea Ľuptáková, ŠKD
      • 0911336055, Mgr. Petra Meňušová, MŠ
    • Prihlásenie